חרדי מתווכח עם רפורמי (צילום ארכיון: פלאש 90)
חרדי מתווכח עם רפורמי (צילום ארכיון: פלאש 90)

סקר חדש מגלה כי רוב הציבור בישראל סבור שיש להכיר רק בגיור שבוצע כהלכה. 49% סבורים כי "רק גיורים שבוצעו על-ידי הרבנות הראשית צריכים להיות מוכרים על-ידי המדינה", לעומת 44% שאמרו שיש להכיר גם בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים שבוצעו בישראל.

ומיהו יהודי? 57% מקבלים את ההגדרה ההלכתית לפיה "יהודי הוא אדם שאמו יהודיה" ואילו 39% מוכנים להכיר ביהדותו של אדם גם על פי האב.

חלק נוסף בסקר עסק בערבות ההדדית בין יהדות ישראל ליהדות התפוצות, ומצא כי 59% מהציבור תומכים בסיוע כלכלי לקהילות יהודיות בחו"ל בזמן המשבר הכלכלי - מכספי משלם המסים הישראלי. לעומתם, 36% מתנגדים לכך, אף אם המטרה היא שירותים בסיסיים כחינוך, בריאות ומזון.

ביחס לארגונים היהודיים בארה"ב הפועלים למען ישראל מול הממשל האמריקני אמרו 57%: עליהם לתמוך בכל מקרה בעמדת הממשלה הישראלית מכהנת. מנגד, 32% אמרו כי על היהודי שם להרגיש חופשיים להתנגד בגלוי למדיניות ממשלת ישראל.

בהקשר זה טענו 46% שהארגונים היהודיים האמריקנים אינם עושים מספיק כדי לגשר על הבדלי המדיניות בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו ולהפיג את המתחים בין שתי הממשלות, לעומת 22% הסבורים כי הם פועלים כראוי בנושא.

וכמה אנחנו צריכים להתחשב זה בזה? רוב הישראלים - 53% - מצפים מיהודי חו"ל להתייחס לעמדותיהם בבואם לקלפי או לפני החלטות אחרות שהם מקבלים, ועם זאת 54% סבורים כי אזרחי ישראל אינם צריכים להתחשב באחיהם בתפוצות במקרים הפוכים.