אאא

במדגם מייצג לכלל האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל נמצא כי כ58% מהציבור הביעו דאגה רבה מהידיעה שבלוקים רגילים לבנייה פולטים קרינה רדיואקטיבית. הסקר נערך ע"י מכון הסקרים ´גיאוקרטוגרפיה´ לבקשת יצרנית הבלוקים - "איטונג".

בעקבות הידיעות שפורסמו בשנים האחרונות בהרחבה לפיהם בתים רבים נבנים בישראל בבלוקים העשויים "אפר פחם", הפולטים קרינה רדיואקטיבית גבוהה, ועונים בקושי לדרישות תקן 5098 המגביל את התכולה המותרת של יסודות רדיואקטיביים בחומרי בניה.

הסקר שהקיף 500 נשאלים בגילאי 18 ומעלה המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה, העלה כי אנטנות סלולאריות נתפסות בעיני הציבור כפולטות קרינה רדיואקטיבית באופן מובהק (כ85%) יותר מכל חומר אחר, בעוד שזיהוי הבלוקים לבנייה כפולטי קרינה רדיואקטיבית מקיף כ-15% בלבד.

לעומת זאת, מצביע הסקר על נתון מדהים, לפיו קרוב לשלושה רבעים מהמשיבים (כ-71% !) השיבו בבירור כי יסכימו לשלם 4000 שקלים נוספים עבור דירה או בית הבנויים מבלוקים נקיים מקרינה.

בעקבות הממצאים, מציינים ב´איטונג´ את יתרונם הבריאותי של הבלוקים הלבנים המיוצרים מחומרים טבעיים ואינם מכילים אגרגטיים ממקורות וולקניים המזוהמים בקרינה רדיואקטיבית.

מחקרים שנעשו במכון הלאומי לחקר הבניה בטכניון מוכיחים כי איטונג הוא הבלוק הנקי ביותר מקרינה. ´איטונג´ זכתה על פעילותה הירוקה ב"תו הירוק" של מכון התקנים, והייתה ליצרנית הבלוקים הראשונה בישראל הנושאת תו זה.