אאא

מלחמת אחים שכזאת לא ידעה הרבנות הצבאית הראשית מאז ימיו של הרב שלמה גורן זצ"ל. אפילו בימיו של הרבצ"ר הקודם, הרב ישראל ווייס לא היו עימותים פנימיים ברמה כמו זו המתנהלת שם בימים האחרונים.

ברבנות הצבאית מאשימים כי "רבנים מבפנים רודפים את הרבצ"ר" וכי באחרונה נתון הרבצ"ר, תת אלוף הרב אבי רונצקי במתקפה אחת אחרי השנייה בתקשורת. עכשיו קמים אנשיו ומחזירים מלחמה שערה. "הכול מאורגן מבפנים. שום דבר לא בא מן החוץ ושונאי הרב הם המדליפים את הכול במטרה להביא להקמת מועד סיום תפקידו", הם אומרים.

"לא ייתכן שמכתב שהרב שולח ל-3 אנשים ייראה למחרת אור בתקשורת החילונית ואצל העיתונאים הדתיים המתנגדים לרב", אומר רב צבאי ממקורביו של הרב רונצקי.

כל אנשי סגל הפיקוד הבכיר של הרבנות הצבאית, קיבלו בסוף השבוע מכתב מאחד מהרבנים הבכירים ברבנות הצבאית המוכר כאיש נאמן להרב רונצקי, המחזיר מלחמה שערה לכל המאשימים והמדליפים. הרב המקורב מאשים גורמים אינטרסנטיים בתוך הרבנות הצבאית, אך לא רק, בסידרת ההדלפות האחרונות שהשחירו את פני הרב.

"בעקבות גל פרסומים והתבטאויות נוטפות זעם קדוש ובתגובה לפרסומו של מכתב אישי ששלח הרבצ"ר לראש אכ"א, לקצין חינוך ראשי ולמפקד 'במחנה', חשתי שאין ביכולתי להחריש ובאתי להעמיד את הדברים על דיוקם", כותב אותו רב.

"דבר ידוע הוא בצה"ל, מרמת החיילים בשטח ועד המח"טים, שדלתו של הרבצ"ר פתוחה לכל, וכל אדם – דתי כחילוני, מתקבל אצלו באהבה רבה ובחיבוק אוהד. קשה לשכוח את התמונות מ'עופרת יצוקה' ומשאר תרגילים שונים בצה"ל, אשר לרובם ככולם מקפיד הרבצ"ר להגיע, לחזק את הלוחמים ולצפות בהם בהשתאות".

אותו רב צבאי בכיר היוצא להגן על הבוס שלו, פותח את מכתבו בהתייחסות לפרשייה שפרצה לתקשורת אחרי שהרב רונצקי מחה כנגד ביטאון צה"ל "במחנה" שפרסם כתבה על "אנשי הגאווה".

"מעבר לפגיעה שיש בפרסום הכתבה בחלק משמעותי מאוכלוסיית צה"ל, ובכללם החיילים שומרי המצוות, מעבר לפגיעה במוניטין של 'במחנה' והפיכתו מביטאון כלל צה"לי חשוב לעיתון אשר קרוב יותר בתכניו לצהובון, ראה לעצמו הרב הצבאי הראשי חובה אישית להביע את כאבו על הקדשת במה כה מרכזית, שאמורה להיות במרכז הקונצנזוס.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אגב, מחאה דומה, ואולי חריפה אף יותר היתה יוצאת מלשכת הרבצ"ר לו היה מוקדש גיליון שלם של 'במחנה' למתכוני בישול מאכלים שאינם כשרים, או לדרכים שונות ומגוונות לחילול שבת. הרבנות הצבאית, כמו גם עיתון 'במחנה' שניהם גופים האמורים לדאוג ולהתאים לכלל צה"ל, ואסור להם לחטוא בפגיעה ברגשות חייל זה או אחר".

כותב המכתב תוקף את מדליפי מכתבו של הרב הצבאי לתקשורת: "מתוך תפיסה זו, וברגישות רבה, בחר הרבצ"ר לפנות באופן אישי לראש אכ"א לקצין חינוך ראשי ולמפקד 'במחנה', כדי להביע מחאה מחד, ולהימנע מפגיעה אישית במי שנמנה על אוכלוסיית הגאים. עם זאת, דומה שרגישותו של הרבצ"ר בעניין לא הועילה כנגד אינטרסנטים שונים, אשר כנראה לא הדאגה לאוכלוסיה זו או אחרת עומדת לנגד עיניהם, אלא הרצון להחליש את הרבנות, גם במחיר פגיעה באחרים וסילוף דבריו של הרבצ"ר כאילו יש בליבו משהו אישי נגד ציבור חריג זה. אם לא כן, אתקשה להבין מדוע בחר מי שבחר לפרסם את דבר המכתב, אשר נשלח זמן רב לפני הרצח המחריד בתל אביב דווקא בעת הזו תוך ניסיון נואל לקשר בין הרצח לבין המכתב".

"ארשה לעצמי אף לתהות האם עלה בדעת מישהו לבצע תחקיר, כפי שהיה ראוי שייעשה, מנין הודלף לעיתונות המכתב הרגיש, אשר בכוונה מוען לשלושה אנשים בלבד. השאלה המתבקשת היא, מי, אפוא, פגע בציבור זה, באמצעות מכתב אישי זה – הרבצ"ר שביקש להביע מחאה שקטה ועדינה, או מדליפי המכתב, מפרסמיו ומכתתי העטים לחרבות, אשר מנסים (בהצלחה, יש לומר) לרתום את מאבקם ברבצ"ר ואת ניסיונותיהם לשפר את מעמדם הציבורי על גבם של אלו".

ברבנות הצבאית אמר גורם בכיר שהרב הראשי עצמו, הרב רונצקי, איננו קשור ליוזמת שיגורו של המכתב שיזם אחד מן הרבנים הצבאיים, אך הוא בהחלט רוגז על ה"עליהום" כנגדו בשבועות האחרונים בנושאים שונים, אך הוא מנוע מלהגיב לכך.