אאא

נתניהו נגד הרבנים הראשיים לישראל: ראש הממשלה בנימין נתנהו פנה בימים האחרונים לר' חיים דרוקמן בכדי שיסייע לו לקדם את חוק הגיור של ח"כ אלעזר שטרן. 

על פי הפרסום בעיתון המזוהה עם ראש הממשלה, 'ישראל היום', נתניהו פנה לרב דרוקמן בכדי שינסה לקדם את החוק של שטרן, וזאת בניגוד לדעתם הנחרצת של הרבנים הראשיים לישראל הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו נגד החוק.

ההתנגדות לחוק נובעת בשל העובדה שהוא מבקש להעביר את כוח הגיור לידי רבני הערים והחשש מפני פרצות שהחוק יעורר - גדולות.

במכתב ששלחו הרבנים הראשיים לראש הממשלה ולשר הדתות נפתלי בנט לפני כחודשיים נכתב: "עמדתם של הרבנים הראשיים ושל הרבנות הראשית כי החוק בנוסחו כיום הוא הרסני למערך הגיור כולו, זהו חוק שעלול להוביל לאובדן האימון של רבים במדינת ישראל בתהליך הגיור הממלכתי באם ייכנס החוק לתוקף".

"לא ייתכן מצב בו יעבירו בכנסת ישראל חוק גיור ללא הסכמת הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות", כתבו הרבנים וציינו כי הם "התריעו בעבר והזכירו את המובן מאליו בפני ועדת חוקה ובפני כל הגורמים שעסקו בהליך החקיקה בדבר הצורך בהסכמת הרבנים הראשיים לכל נושא הקשור בסמכותה של הרבנות הראשית לישראל ובפרט בנושא חוק הגיור, נושא המצוי בלב לבו של קיום העם היהודי ושרידותו הרוחנית. לא יעלה על הדעת כי יקודם חוק מסוג זה ללא שיעבור קודם לכן את המבחן ההלכתי של הרבנות הראשית והרבנים הראשיים האמונים על הנושא מתוקף תפקידם".

"נקבע כאן תקדים חדש לפיו חברי כנסת יעסקו בעניינים שאין להם כל הבנה בהם בחוסר אחריות, כאשר על כף המאזניים עומד נושא הרה גורל, קידום של חוק מסוג זה שלא בהסכמה עלול לפצל את עם ישראל בארצו למחנות מחנות, אשר לא יכירו האחד ביהדותו של רעהו ועלול להביא למצב שאת אחריתו מי ישורנו, את המצב הזה מבקשת הרבנות הראשית למנוע", התריעו הרבנים הראשיים.

כאמור נתניהו החליט שלא לשמוע לדעתם של הרבנים הראשיים ולקדם את החוק יחד עם ר' חיים דרוקמן. 

גם במהלך חג הפסח בזמן שנשיא המדינה שמעון פרס ביקר בביתו של הגר"י יוסף, אמר לו הראשל"צ: "כעת אנחנו נאלצים להתמודד עם גל חקיקה בנושאי דת ומדינה שטרם נראה כמותו, והולכים לחוקק חוק גיור שמאיים על המשך זהותה היהודית של המדינה".