אאא

בדיון מיוחד במליאת הכנסת, התייחס אמש שר החינוך גדעון סער לראש העיר תל אביב רון חולדאי, שתקף את החינוך החרדי וטען כי הוא מטפח בורות. סער, למרבה ההפתעה, צדד בדעותיו של חולדאי והביע בהם תמיכה מסוימת.

"בוא נאמר משהו אמיתי: אין שום דבר במה שהוא אמר?", שאל שר החינוך את יושבי המליאה. "אין שום יסוד של חשש? אין שום בעיה אמיתית? לפי דעתי דברי ראש העיר בסגנון שלו, שלא הייתי אומר כך, נאמרו מתוך מקום של אכפתיות לעתיד המדינה. בוא נמקד קצת את הבעיה - רכישת מיומנויות יסוד שנדרשות בשוק העבודה כדי להתפרנס בעולם המודרני. להגיד את האמת - גם אני מוטרד. אם מישהו אומר שהוא לא מוטרד, הוא לא אדם רציני".

לדבריו, "לא נכון לבוא מתוך תפיסה של מלחמת תרבות. אני רוצה לדבר אל החרדים כאל אחים ודברי אמת שלא תמיד מתנגדים טוב באוזן, כי בסופו של דבר הבעיה שהוצגה היא משותפת. העתיד שלנו משותף. אנחנו ביחד, ונהיה ביחד. יש מגמות של שינוי. הן באות מלמטה. הרבה מאוד חרדים רוצים שילדיהם ירכשו מיומנויות רלוונטיות לחיים, אבל השינויים הם לא בהספק מספק".

סער ציין לשבח את בתי-הספר של הבנות שבהם לומדים מקצועי ליבה גם בחטיבה העליונה. "אבל למה לא לומדים אנגלית? הרי זה לא עניין הלכתי. זה לא איסור מדאורייתא. יש כאלה שרוצים ומנסים לעשות מהעניין הזה פוליטיקה והון פוליטי. חלקי לא יהיה עימהם".

עוד אמר שר החינוך כי "היום אנחנו עובדים על תוכנית עם יעדים שנוגעת גם להגדלת ההשכלה הגבוהה, בוודאי לאלה שלומדות את לימודי הליבה. נוכל להצליח הרבה יותר עם שיתוף פעולה של הנהגת הציבור החרדי. יש פה אינטרס של הציבור החרדי ושל מדינת ישראל. אם לא נצליח לעשות את השינויים הללו, בסופו של דבר העתיד של כולנו יהיה הרבה פחות טוב".

חולדאי: "לשקול מרד אזרחי נגד החרדים"

כזכור, במהלך כנס תל-אביב לחינוך, תקף רון חולדאי את "ההשתלטות החרדית" על החינוך בישראל.

בנאומו, ציין חולדאי כי החינוך הפרטי בישראל ממומן על-ידי הציבור, אך אין שום פיקוח על תכניו. חולדאי קרא לפעולה נחרצת, עד-כדי מרד אזרחי, לא פחות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"בכוחם של לחצים פוליטיים ובשם הרב-תרבותיות וסיסמאות מתקדמות אחרות, מדינת ישראל מממנת ומטפחת ציבורים שלמים של מתבדלים ואם תרצו בורים - שמספרם הולך וגדל בקצב מבהיל המסכן את חוסננו החברתי והכלכלי", אמר רון חולדאי.

"הדברים חייבים להיאמר - כי אין לנו ארץ אחרת. חייבת לבוא התפכחות, ואולי אף התמרדות, בקרב הרוב האזרחי הדומם, שתשיב לדמוקרטיה הישראלית את זכותה ויכולתה להתערב ולקבוע באותן סוגיות שהן בנפשה - כמו סוגיית החינוך", הוסיף.

רון חולדאי הדגיש כי הוא יודע ומבין שדבריו חורגים מן התקינות הפוליטית, אך הוא מוכרח לומר את הדברים.

"אין מנוס אלא לדבר בגלוי על קיומם של שני צדדים בחברה הישראלית: אלה התורמים לביסוסה ולפריחתה - לא רק להגנתה ולביטחונה - והצד של אלה הממומנים באמצעותם. חלקו של המגזר היצרני בחברה הישראלית הולך ומצטמק, בעוד המגזר האחר רק הולך ותופח בעידודה של המדינה ובמימון ציבורי", אמר חולדאי.