אאא

לפני מספר שנים הוקמה "הרבנות הצבאית הרוסית". הרבנות שנועדה להציל עשרות אלפי יהודים בבסיסי הצבא הרוסי ברחבי המדינה הענקית, הצליחה לפעול גדולות ונצורות בקרב החיילים היהודיים בצבא הרוסי.

השבוע הושלם שלב נוסף במגמה. רבה הראשי של רוסיה, הגר"ב לאזאר שליט"א, ניפגש עם נשיא רוסיה, מר דימטרי מדוודב ובמהלך הפגישה הוחלט כי הצבא הרוסי יממן קצין דת יהודי לכל בסיס צבאי.

הרב האחראי על הרבנות הצבאית הרוסית, הרב גורביץ, ערך השבוע מסע חיזוק רחב היקף בין מספר בתי כלא ברוסיה, שם נפגש עם אסירים יהודים רבים, הכלואים בבתי כלא רבים הפזורים ברוסיה. במהלך המסע והמפגש המרגש עם האסירים, חיזק הרב גורביץ את רוחם, התעניין בשלומם ואסף שאלון מיוחד עם כל דרישותיהם. לאחר מכן נפגש עם ראשי השב"ס ואף עם האלופים האחראיים על בתי הכלא, על מנת להביא לשיפור בתנאי המאסר, שיקום המשתחררים ואף פתיחת בית כנסת באחד מבתי הכלא, שם מרוכזים מספר רב יותר יחסית של יהודים.

בפגישה בין הרב הראשי והנשיא עלו נושאים נוספים הקשורים ליהודי רוסיה. כך למשל סוכם כי בבתי הספר הממלכתיים יוכנסו תכנים יהודיים במסגרת שיעורי הדת הניתנים לתלמידים. כך יוכלו תלמידים מבתים יהודיים שאינם לומדים במסגרת יהודית, לקבל שמץ של מושג על היהדות.

התכנים שאינם מיועדים רק לתלמידים היהודיים, יכללו גם היסטוריה של עם ישראל ותכנים נוספים שיצמצמו גם את תופעת האנטישמיות בדור הבא. לשם כך תדפיס ממשלת רוסיה ספר מיוחד הכולל את עיקרי הדת היהודית. את התכנים לספר תיצוק כמובן הרבנות הראשית לרוסיה בשיתוף עם משרד החינוך הרוסי.