אאא

אין חכם כבעל ניסיון, ובדומה לכל מיומנות אחרת, גם את עולם ההשקעות מומלץ להכיר כבר מגיל צעיר. כל תהליך למידה כרוך בהתנסויות ושגיאות, אך מאחר שבמקרה זה מדובר בכסף, ההשלכות עלולות להיות כבדות. עם זאת, משקיעים שמתחילים את דרכם בשוק ההון בגיל צעיר, נהנים מגמישות יחסית, שכן אם ביצעו השקעה לא מוצלחת, הזמן שעומד לרשותם מקנה להם יכולת להתאושש.

במיוחד עבור המשקיעים הצעירים הללו מציע אתר SmartMoney חמישה כללים, שיסייעו בזיהוי טעויות נפוצות וישפרו את הסיכויים לבצע השקעות מוצלחות.

מניות עם אפסייד לטווח ארוך

משקיעים צעירים צריכים להתמודד עם לא מעט אתגרים, אך יש להם יתרון גדול: הגיל. זאת, משום שהוא מאפשר להם לפנות לאפיקי השקעה מסוכנים יחסית, ובמידת הצורך לכסות הפסדים באמצעות הכנסתם השוטפת. בשל חוסר הניסיון, בכל משקיע טירון מקונן הספק שמא הוא לא מבין לעומק את טיב ההשקעה, ועל כן כל שנותר לו הוא ספקולציה.

לכן, מומלץ למשקיע צעיר לאתר חברות שסיכון ההשקעה בהן גבוה יותר יחסית, אך בהתאם גם פוטנציאל האפסייד שלהן בטווח הארוך. דוגמה לכך הן מניות צמיחה של חברות בינוניות; אלו אינן מתאימות למשקיע הקרוב לגיל הפרישה, אך כן למשקיע צעיר, אשר מסוגל לקחת על עצמו את הסיכון שכרוך בתיק כזה, ויש לו מספיק זמן לקצור את הפירות.

היזהרו בדחיית רכישה

במקרה שהשקעה מעניינת נקרית בדרכו של משקיע, כדאי שיפעל במהירות לפני שהשוק יקדים אותו. אמנם החיפזון מן השטן, אך למשקיעים צעירים עלולה להיות נטייה לדחות את הרכישה, כתוצאה מפחדים שונים או מחוסר ניסיון, ובכך לפספס את ההזדמנות.

מלבד הפספוס עצמו, להחמצה כזו עלולות להיות שתי השלכות חמורות למדי: הראשונה כוללת העלאה נוספת ולא רציונלית של מחיר היעד (כנימוק לרכישת המניה הספציפית) - מה שגורר השקעה שאינה בהכרח כדאית; האפשרות השנייה היא לחפש תחליף, שכן במטרה להימנע מפספוס נוסף, המשקיע עלול לבצע השקעה חפוזה בנכס אחר, אך הפעם מבלי שהספיק לבדוק אותו לעומק.

מניה לא נחתכת סתם

אחד מכלי העזר החשובים ביותר בקבלת החלטות השקעה, כולל שאלה אחת פשוטה: למה. לעתים מחירה של מניה מסוימת נחתך בחדות, וברוב המקרים מדובר בירידה מוצדקת. ועדיין, מפאת חוסר ניסיונו, משקיע צעיר עלול לצפות כי אותה מניה תזנק בעתיד מעלה. נדמה כי למשקיעים טירונים בשוק ההון עלולה להתגלות רגישות בכל הקשור לקבלת החלטות השקעה מבלי שחקרו את טיבה, ואספו את כל האינפורמציה הנדרשת. לכן, כדאי לזכור כי אם מניה נסחרת בחצי מהשווי שהמשקיע מעריך אותה, סביר להניח שיש לכך סיבה טובה, וזו אחריותו של המשקיע למצוא אותה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

תמיד לחשוב על הפנסיה

כפי שציינו, היתרון הכי גדול של המשקיע הצעיר הוא הגיל, שמאפשר לו לקחת סיכונים יותר גדולים. ברוב המקרים צעירים הם הרבה פחות מנוסים, בפרט בכל הקשור להתנהלות עם כספים, ולכן הם עלולים להתמקד בחיפוש אחר רווחים שהם יכולים לגרוף בהווה, מבלי לחשוב על העתיד. מלבד הרגלי השקעה מגונים, בזבוז כספים בהווה על חשבון החיסכון העתידי עלול לגרום למשקיע הצעיר היערכות פיננסית לא נכונה, אשר תפגע בו בעת פרישתו.

למנף, אבל במידה

להשקעה ממונפת יש את היתרונות והחסרונות שלה. אך נדמה כי אם יש תקופה ראויה למשקיע למנף השקעה, הרי זוהי צעירותו, שכן הזמן מקנה לו את היכולת לכסות הפסדים. עם זאת, במקרה שמשקיע בוחר למנף את השקעתו יהיה עליו לעשות זאת במידה, שכן עלולות להיות לכך השלכות הרסניות לא פחות מהשקעות ספקולטיביות. משקיע צעיר אולי יכול לעכל צניחה בשיעור של 20%-25% בתיק ההשקעות שלו, אך איבוד 40%-50% מהתיק הוא לכל הדעות יותר מדי.

בדומה להפסד שמקורו בספקולציה, ההשלכות במקרה כזה הן על ההשקעות העתידיות; הפסדים כאלה עלולים לגרום למשקיע להפסיק לחפש הזדמנויות השקעה ולהסתפק בנכסים בסיכון נמוך יחסית, בעוד הגיל אינו הולם את הסיכון.

בשורה התחתונה, הכול עניין של איזון. השקעה בשוק ההון, גם אם היא נעשית בגיל צעיר, אינה נטולת סיכון, אך משקיעים אשר מסגלים לעצמם הרגלי השקעה נכונים כבר בגיל צעיר, יכולים ליהנות בעתיד מתיק השקעות גדול ומוצלח יותר. הימנעות מטעויות נפוצות אמנם יכולה לסייע להם לצאת לחיים מוצלחים בשוק ההון, אך ברור כי אין בכוחה למנוע הפסדים. כדאי לזכור שלעתים הפסד, כואב ככל שיהיה, הוא גם תזכורת שכל השקעה עתידית מתחילה באיסוף המידע הרלוונטי ומסתיימת בהחלטה מושכלת.