רזי ברקאי (צילום: פלאש 90)
אאא

כשהחינוך החרדי עולה על המוקד ומותקף מכל עבר, מחפשים במערכות התקשורת אחר חרדי שיסכים לדבר סרה על הציבור כולו. בגלי צה"ל לא מצאו חרדי של ממש, ולכן הסתפקו בחרדי שסרח - אברך לשעבר שחזר בשאלה לפני כשנה וחצי. שמו שימי.

אתמול הוא עלה לשידור בתוכניתו של רזי ברקאי "מה בוער", והסביר מה הביא אותו לחולל שינוי משמעותי כל-כך בחייו. "מהרגע הראשון אתה נכנס למסגרת לימוד חרדית, כאשר הלימודים הם לימודי קודש רוב שעות היום. עד כיתה ז' לומדים גם לימודי חול ברמה מאוד נמוכה", הוא מספר.

ברקאי: "כשנרצח רבין, איך הזכירו את זה בחינוך שלמדת בו?"

שימי: "לא הזכירו. כשנרצח רבין, אני זוכר שאמא שלי בכתה והדליקה נר. אבל כשנכנסו לכיתה, שום תזכורת. לא דיברו על זה. אבל כשרב העיר נפטר, כמובן שכל המוסד הלימודי היה מזועזע, כל התלמידים נסעו להלוויה. זה היה אירוע טראומתי".

מאוחר יותר, עלה לשידור הסופר והמחנך הרב חיים ולדר. "שמעתי את השיחה ואהבתי אותה", הוא סיפר. "בנוגע לרצח רבין, האם במערכת החינוך החילונית דיברו על הרב שך?"

לדברי ולדר, "תמיד היתה קיימת שנאת עמי ארצות לתלמידי חכמים. אבל הפעם זו התנשאות של ממש, ומעולם זה לא היה כך. כתבתי 27 ספרים. כולם נכנסים בחצי גיגה. בחור ישיבה, שלמד גמרא בחיים שלו. אנשים מחדדים את המוח שלהם. הם הרבה יותר חכמים. תראה את הבחור הזה (שימי. מ"ש), הוא כבר טכנאי מחשבים".