רחוב עזה בירושלים
רחוב עזה בירושלים (צילום: גוגל סטריט)

שינוי השם: רחוב דרך עזה, בשכונת רחביה בירושלים, שלאורכו בתי קפה ומסעדות רבות לצד בתי עסק אחרים ובקרבת מקום נמצא מעונו של ראש הממשלה, מעורר בעת האחרונה ביקורת רבה מצד תושבי העיר, בעקבות מבצע 'צוק איתן'. כעת ישנה דרישה ציבורית להחליף את שם הרחוב.

חבר מועצת עיריית ירושלים מאיר תורג'מן, שיגר מכתב לראש העיר, ניר ברקת, בו הוא מבקש להחליף את שם הרחוב: "אני מקבל פניות רבות בעניין שמו של רחוב 'עזה' -הרחוב אשר מתחיל בסמיכות לכיכר פריז ומסתיים בסמוך לעמק המצלבה. שם הרחוב כפי שהוא היום מעורר קונוטציות שליליות, בייחוד לאור המצב השורר במדינתנו כבר למעלה משבועיים".

"לדעתנו אין אנו צריכים כי ברחוב כה מרכזי בעירנו, הנמצא בסמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה יינתן שם כזה", כותב תורג'מן. "לכן אני מציע לשנות את שם הרחוב ל'צוק איתן' - על שם המבצע הכה חשוב שמדינת ישראל ממלאת בימים אלו, מבצע אשר לדעת רבים מנע מעמנו אסון גדול אילולא היו יוצאים אליו".

חבר המועצה מבקש מכולם להתאגד יחד ליוזמה וליישמה: "אני קורא לך ראש העיר, ולחברי המועצה להתאגד יחד סביב הרעיון לשינוי שם הרחוב".

לדבריו, "הדבר יסמל את אחדותה וכוחה של עם ישראל - כפי שאנו עדים בימים האחרונים בין האירועים הקשים (אנשים מכל רחבי הארץ באים לחלוק כבוד אחרון לחייל בודד שנטמן בארץ, אנשים נוהרים לבתי החולים בכדי לשמח את הפצועים וכו').

בשיחה עם "כיכר השבת" אומר תורג'מן: "אני דורש שישנו את שם הרחוב כי יש תלונות מצד התושבים שנמאס להם כבר לשמוע כל הזמן את שם הרחוב עזה, זאת אחרי שלוש מלחמות, הם לא רוצים את השם הזה. גם אני בתור ירושלמי השם הזה לא עושי לי טוב".

באשר לסיכויים שראש העיר העיר, ניר ברקת יאמץ את היוזמה, אומר חבר המועצה: "להערכתי ראש העיר יקבל את בקשתי. יש לזה תמיכה בקרב חברי המועצה".