אאא

ראשון הכתבים לענייני חרדים בישראל ומי שבמידה רבה המציא את הז'אנר, היה איש התקשורת אמנון לוי. בשנות ה-80 שימש ככתב לענייני חרדים בעיתון "חדשות" המנוח, ובהמשך, בשנת 1988 כתב ספר בשם "החרדים" המנסה לעקוב אחרי אורחות חייהם.

בשלב מסוים זנח אמנון לוי את התחום והתמקד בתוכניות אישיות ובתחקירים בנושאים שונים.

דווקא בשנתיים האחרונות, כשהנושא החרדי שב לסדר היום הציבורי והתקשורתי, שב אמנון לוי להתעסק בתחום האהוב עליו. אלא שהפעם הגיע לוי מצויד עם יותר מקורטוב של אהדה והערכה למגזר החרדי והוא מרבה לפרגן להם, עד שהפך לאחד השגרירים היותר מוכרים של ההסברה החרדית.

בחודשים האחרונים עמל לוי על עריכת סדרה בת שלושה פרקים, המנסה להכיר לציבור החילוני את החיים החרדים. 

אמנון לוי, בסיוע העורך איתי דנקנר יצאו לריכוזים החרדים לתערוך תחקירי עומק.

הערב ישודר בערוץ 10 הפרק הראשון בסדרה.

בשיחה לכיכר השבת לקראת עליית הסדרה אמר לוי: "החילונים רואים את הציבור החרדי רק דרך הכוונת של הרובה האידיאולוגי, כמתחרים לרעיון ולשיטה. המטרה שלי להראות את החרדים ללא הכוונת הזאת, לשמוע, להכיר, לנסות להבין, גם אם כמובן לרוב לא להסכים.

"להכיר ולא לשפוט"

"הערב", מספר לוי, "אנחנוו עוקבים אחר אורח החיים של משפחה חרדית בת 17 נפשות שהרשו לנו לצלם מבוקר עד ערב - מהמודה אני והנטילת ידיים ועד לשינה. אנחנו מלווים את אורח החיים החרדי-מסורתי לאורכו, כולל הצצה אל המיסטיקה וה'אגרות קודש', זה פשוט מרתק".

בשבוע הבא יוקרן הפרק הפוליטי. לדברי לוי, הוא עוסק במחלוקות הגדולות בין הציבורים השונים לאורך השנים. "המטרה שלי היא לא להתווכח אלא להקשיב", הוא אומר. "הפרק נפתח בצפירת יום הזיכרון, כשאנו נוגעים בשאלות עמוקות ומבררים מי עומד ומי לא".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בהמשך תהיה גם התייחסות נרחבת להבדלים בין הפלגים, הירבויות, איך ממנים אדמו"ר או ראש ישיבה. המטרה: "להכיר ולהפנים, לא לשפוט".

הפכת לסנגור הלא רשמי של החרדים. איך זה קרה?

"אני חושב שבעניין הצבא לא מצליחים להבין את הציבור החרדי. היום מישהו אמר לי כרטיס הכניסה לישראליות זה השירות בצבא. אמרתי לו שאני חולק עליו, שכן נכים לא משרתים בצבא, כמו-גם חולים. האם הם ישראלים פחות משום שלא שרתו בצה"ל?

"דפני ליף לא שירתה בצבא והובילה את המחאה החברתית, אז מה, היא לא ישראלית? אין ספק שתרומה שלה גדולה ועצומה לישראל.

"בעיניי אפילו יואליש קרויס ישראלי. המרדנות והחוצפה שלו זה ביטוי מובהק לישראליות", אומר לוי בחיוך. "החרדים מאוד מפחידים את החילונים. אותי דווקא לא".

(צפו בהצצה, באדיבות ערוץ 10)