אאא

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס היום במהלך נאומו בכנסת לסערה שמתחוללת סביב הארכת חוק טל. הוא דיבר במהלך המליאה החגיגית לציון 63 שנים לכנסת.

לדברי ריבלין, "מי שטוען שניתן לפתור את סוגיית גיוס החרדים לצה"ל באמצעות כפייה, זורה חול בעיני הציבור. במדינה דמוקרטית, במדינת ישראל, כפייה קטגורית, מגזרית, תסתכם לכול היותר באלפי חרדים בבתי הסוהר, לא באלפים שרצים על הג'בלאות".

ריבלין מתח גם ביקורת על הציבור החרדי כשהתבטא: "מי שיש בו המחשבה כי ישנו מגזר בישראל שרשאי לפתור את עצמו קטגורית מלשאת בנטל הכלכלי, הביטחוני והחברתי, או שישנו איזה סקטור בישראל הנהנה מזכויות יתר - גם הוא זורה חול בעיני הציבור שלו".

ריבלין הוסיף: "תפוח האדמה הלוהט של "חוק טל", קשור בטבורו להסדרת יחסי רוב ומיעוט במדינה הזאת? לא מדובר רק על הציבור החרדי, אלא כל מיעוט, גם האוכלוסייה הערבית. לכן, אני שב ואומר, לא בחירות, לא לפידים, ולא זרקורים, יפתרו את שאלות היסוד שלנו. הפתרון הוא ביכולת לחוקק במשותף חוקי יסוד, בגיבושה של חוקה - זוהי התשובה לשאלות היסוד שלנו. זהו המזור והמרפא לחלק מפצעינו המדממים".

יו"ר הכנסת אמר עוד: "אני מאמין, שההתמודדות עם סוגיית חוק טל, היא מבחן החוקה שלנו. אם נצליח להגיע לפשרה, להבנה, להסדר מוסכם בנושא גיוס המגזר החרדי לשירות הצבאי והאזרחי, תהיה זאת עדות, לרצוננו ולרצונה של החברה הישראלית על קרעיה, להסכים על משהו.

"זה יהיה אות לכך, שהחברה הישראלית מוכנה להישיר מבט אמיץ אל עבר השאלות הכואבות ביותר הנוגעות לזהותה ולגורלה, ולהתמודד עמן. וזו תהיה גם סנונית מבשרת, כי אנו בשלים להמשיך ולכתוב את פרקי החוקה שלנו. בכתיבת פרקי החוקה, אנחנו מצהירים, על מה אנו מסכימים להסכים, ועל מה אנחנו מסכימים, שלא להסכים".