אאא

ילדי ישראל שהגיעו בכל בוקר לקייטנות, המתינו בסבלנות לשוקו וללחמנייה, הפכו כבר מזמן לסמל הבלתי מעורער של המסגרת התחליפית בימי החופשה הגדולה. אך היו ילדים בקייטנות אחרות שמרגע הגיעם בבוקר כבר המתינו למשהו אחר לגמרי. לרובה האמ-16 ול...רימון היד.

כך היה המצב בחודשיים האחרונים בקייטנות שהפעיל ארגון החמאס ברצועה.

הקיץ הופעלו על-ידי ארגון הטרור העזתי כ-700 מחנות קיץ עבור ילדים ובני נוער ברחבי רצועת עזה תחת הסיסמה: "ניצחון לעזה, תהילת ירושלים". המחנות הופעלו על-ידי החמאס, במטרה להצמיח מקרב הילדים את דור העתיד של פעילי התנועה. מנגד, הופעלו מחנות קיץ רבים על-ידי ארגון הסעד והתעסוקה של האו"ם - אונר"א, מחנות הנתפסים אצל החמאס כמתחרים העיקריים שלה על נפשות בני הנוער, וזוכים למסע של הכפשות מידי החמאס, תוך הצגתם כמי שמשחיתים את מידותיהם של הצעירים.

על-פי דיווחי התקשורת הפלסטינאית והערבית השתתפו השנה בקייטנות האלו ברצועה כ-100 אלף בני נוער וילדים מכל שכבות הגיל (החל מתלמידי בתי הספר היסודיים ועד לאוניברסיטה), וכ-1500 מדריכים, שעברו קורסי הכשרה מיוחדים. לעידוד ההשתתפות בקייטנות מופעל קמפיין שיווקי אליו נרתם גם ערוץ אל אקצא של החמאס. להפעלת מחנות הקיץ, הקציב הארגון כשני מיליון דולר.

הילדים ובני הנוער במחנות הקיץ של החמאס עוברים אימונים חצי-צבאיים. תמונות שהופצו מתוך פעילות המחנות מעידות על אימוני ירי ופירוק רימונים שמתבצעים בקייטנות, וקיום תרגילי סדר לילדים בעודם מחזיקים כלי-נשק מדומים.

נוסף על כך, עוברים משתתפי הקייטנות תהליך אינטנסיבי של אינדוקטרינציה פוליטית ואסלאמית על-ידי מדריכים ופעילי החמאס המבקרים במחנות. פעילי החמאס אינם מסתירים כי מטרת המחנות היא להכשיר את דור העתיד של התנועה: אחד מהם, מחמוד אבו עיד, אמר כי מטרת המחנות היא להכין את הילדים ליטול על עצמם את הנהגת דרך "הניצחון והשחרור".

לפי פרסומי החמאס מטרת הקייטנות היא "לקיים חיי חיילים בשירות האסלאם, לאתר קבוצה מצטיינת של תלמידים , שתוכל לפעול בתחום ההטפה לאללה ובתחום האסלאם, במסגדים המרכזיים ובבתי הספר, ולהמשיך את הקשר עימם בסיום המחנה". בנוסף נלמדות בקייטנות ביוגרפיות של שהידים, ותמונותיהם נישאות על-ידי בני הנוער במהלך תהלוכות.