אאא

"מי שלא ראה שמחת בית השואבה, לא ראה שמחה מימיו", אמרו חז"ל. בירושלים אתמול, במקום שבו עמדו בשנים עברו רבבות ורקדו לצלילי תזמורת חסידית, לא היה מה לראות.

מדובר באירוע מסורתי, הנערך מדי שנה בשנה בשיכון חב"ד ירושלים על-ידי ארגון צעירי חב"ד. עד השנים האחרונות, היה זה אחד ממעמדי השיא של סוכות בבירה. רבבות מתקבצים סמוך לבימת ענק. זיקוקי דינור מאירים את השמים. התזמורת מנגנת שעות ארוכות, הקהל מגיב בריקודים סוערים.

גם אתמול נערך האירוע המסורתי, בהבדל קטן: במקום הרבבות שגדשו את הרחבה, היו שם כמה עשרות בודדות. גם מקומה של בימת הענק נפקד. בתוך בית הכנסת, מול כמה עשרות אברכים שהתקבצו במקום, ניגן אורגניסט מחרוזת שירי חג.

הרקע לשינוי הקיצוני הוא מאבקה החריף של הוועדה לטוהר המחנה, בראשותו של הרב מרדכי בלוי, בהופעות המעורבות. האירוע, מיותר לציין, התקיים מדי שנה בהפרדה מלאה ומוחלטת אך אנשי ה'טוהר' מצאו פרצות וטענו כי נשים מתקבצות סביב לרחבת האירוע מבלי שיהיה ניתן לפקח על-כך.

שמחת בית השואבה בירושלים, אתמול. היכן האלפים? (צילום: מאיר אלפסי, שטורעם)

אנשי הוועדה החתימו אשתקד שורת רבנים ואדמו"רים האוסרים על קיום האירוע. בתומם של דיונים ונסיונות תיווך, חב"ד התקפלה וכך הוחלט לקיים את האירוע המפואר לשעבר, במתכונת מצומצמת.

למרבה האירוניה, גם אתמול, למרות המתכונת החדשה נראו עשרות נשים ברחבת בית הכנסת.

עסקנים חב"דיים שנכחו אתמול באירוע הביעו תמיהה על התנהלות המארגנים. "כיצד ייתכן שחסידי חב"ד מתקפלים בצורה מבישה כזו, למרות ההוראה המפורשת של האדמו"ר מילובאוויטש לקיים את שמחת בית השואבה ברוב עם?", הם שאלו.