אאא

תוכנית הגזירות הכלכליות של משרד האוצר מחזירה ישראלים לרחוב: מאות בני אדם השתתפו אמש (ה') בהפגנה מול ביתו של שר האוצר יאיר לפיד בתל-אביב במחאה על הקיצוצים הצפויים. המפגינים נשאו אוהל שאותו בכוונתם להציב מול ביתו של לפיד והניפו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "מצאת את הכסף", "נתניהו ולפיד, אתם גונבים לנו את הכסף והכיסים" ו-"רוצים גז ולא גזירות".

המפגינים גם קראו קריאות בגנותו של שר האוצר וצעקו: "מהפכה אמיתית מתחילה מהתחתית", "לא נחמדים ולא מפחדים", "העם דורש צדק חברתי", ו-"לפיד, תפסיק לפגוע באוכלוסיות המוחלשות".

חודש וחצי אחרי שלפיד עורר סערה כשפרסם בפייסבוק פוסט על אודות "ריקי כהן" דמיונית שמשפחתה מתפרנסת מ-20 אלף שקל ברוטו בחודש, השתתפה הערב בהפגנה מול ביתו ריקי כהן אמיתית מירושלים. כהן, ממובילות המאבק בשר האוצר, אמרה כי "אנחנו מגיעים משכונות המצוקה כדי למחות על הגזירות. אני גרושה ואם לחמישה ילדים ופשוט בלתי אפשרי להתקיים במדינה הזו".

כהן אמרה עוד כי "כל ילד שלישי בישראל רעב, מה יהיה אחרי הגזירות הללו? כל עוד יהיו ילדים רעבים בשכונות החלשות, לא יהיה שקט בשכונות היוקרה. אנחנו לא נשב בשקט לנוכח המציאות הזו. ברגע שהגזירות ייכנסו לתוקף המצב יהיה הרבה יותר חמור. אני לא כמו 'ריקי כהן מחדרה', אני בקושי מרוויחה 5,000 שקל בחודש לעומתה. אני לא גומרת את החודש".

יוסי ברוך, מפגין שהגיע מחיפה, אמר כי "נעשה בלתי אפשרי לחיות פה. זוגות צעירים לא מסיימים את החודש וזה רק מעמד הביניים. המעמד הנמוך פשוט נשחק". מפגינה אחרת אמרה: "שיפסיקו לקצץ לנו. אין ממה לקצץ יותר. זה תקציב שהורס משפחות, שמפרק את המרקם האנושי ואת החברה שלנו".

בין המפגינים מול בית שר האוצר הייתה גם רבקה וינטברג (42), עובדת קבלן. לדבריה, "לא רק שאני לא גומרת את החודש, אני אפילו לא מצליחה להתחיל את החודש. שר האוצר יאיר לפיד לא יכול לקחת בשר מאנשים שאין להם. לא יכול להיות שבגיל שלי לא אוכל לשכור דירה כי אני לא יכולה לקחת משכנתה. זה בלתי הגיוני".

במקומות אחרים בארץ נראה היה כי המחאה עדיין לא צוברת תאוצה. להפגנה שהייתה אמורה להיערך בגן האם בחיפה הגיעו 10 הורים בלבד. ההורים ביקשו למחות על יוקר גידול ילדיהם. מארגנת האירוע רינת ירדן אמרה כי מאוכזבת בשל ההיענות הדלה: "אם לא היה מדובר בגזירות אמיתיות ובעושק אמיתי ניחא, אבל המצב הולך ומחמיר והציבור מגלה אדישות".

אל כיכר הבימה בתל-אביב הגיעו כ-15 מפגינים בלבד. הפעיל החברתי תמיר חג'ג' אמר כי "אסור לשכוח מי אשם בגירעון, מי זרע חול בעיני הציבור, אלו ביבי ושטייניץ ששיקרו לציבור. נכנסו 50 חברי כנסת חדשים וקיבלנו עוד מאותו דבר ואפילו יותר גרוע. לפיד יותר אכזרי משטייניץ, הוא אדם שבע שלעולם לא יבין את הרעב. מקצצים אפילו שיש אנשים שאין להם 20 שקל בכיס".

גם "מחאת העגלות" חזרה בפרופיל נמוך ביותר. כ-30 הורים וילדיהם הפגינו בראשון לציון והניפו שלטי "תשובות" לסיסמאות שהעלה שר האוצר לפיד לפני הבחירות. מארגנת המחאה טלי בריל, אמרה כי "אנו קוראים לשר האוצר לא לפגוע בעתיד ילדינו. הגזירות החדשות מונעות מילדינו חינוך טוב ובריאות מספקת כפי שהובטח לנו".