אאא

קולות התנגדות רבים נשמעו עת הוחלט כי הרכבת הקלה בירושלים תיסע דרך שכונת שועפט, עוד כאשר התכנון היה על הנייר. כעת כאשר הרכבת החלה מזה כחודש את נסיעתה בירושלים, מסתמן כי ההתנגדות לא היתה לשווא. בגל"צ דווח הבוקר כי נשקלת האפשרות לעצור לסירוגין, או באופן מוחלט, את הנסיעה ברכבת הקלה בשכונת שועפט, אם יתעורר צורך ביטחוני, בשל גורמי טרור המאיימים במהומות בשבוע הקרוב.

על ההחלטה על כך שהקו הראשון של הרכבת ייסע דווקא בשכונה שועפט, אמר בשיחה לכיכר השבת, חיים מילר יו"ר 'התנועה למען ירושלים ותושביה': "היו אלו מעשי חלם מלכתחילה להביא את הקו לשם בתקופה כל כך קשה, כשהמתח בכל העולם רב כל כך. ראש העיר הנוכחי, שכל פעולותיו הן מעשי חלם, יכל לעצור את זה ולצערנו נתן לערבים נכס צאן ברזל שיהיה להם איפה להזיק, להרוס ולשבור, ומכניס יהודים לתוך הסכנה." לדבריו, תוואי הרכבת דרך שכונה בעלת פוטנציאל של הפרות סדר, בלשון המעטה, "זה פשע ממדרגה ראשונה ויש לעשות הכל כדי שהרכבת בכלל לא תכנס לשם לעד ולעולמי עולמים."

עוזאל ותיק, דובר חברת סיטיפס, מפעילת הרכבת הקלה בירושלים, מסר בתגובה לכיכר השבת: "עד כה לא קיבלנו הנחיה מהמשטרה לא להיכנס לשכונת שועפט. כמו בכל נושא בטחוני אחר, אנו נפעל בכפוף להנחיות המשטרה." על התוואי דרך השכונה הערבית, הוא אומר "אנחנו מפעילים את הרכבת בתוואי שנקבע על ידי המדינה, ולא אנחנו קבענו את המסלול".

לסיום הוא מבקש לסכם את החודש הראשון של נסיעת הרכבת בירושלים בסיפוק רב "חודש מוצלח, במיוחד שמדובר בתקופת הרצה" לדבריו, "במהלך החודש נסעו ברכבת הקלה יותר מ-750 אלף איש. ככל הנראה, הנסיעה חינם תמשך עד ראש השנה."

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כמו כן, בשל החשש מהפרות סדר, יופסקו הלימודים במוסדות החינוך הערביים במזרח ירושלים. בנוסף נאמר כי בעירייה נערכים לכך שאלפיים עובדי העירייה הערביים, לא יגיעו לעבודה, ואף ישתתפו בהפרות הסדר בעצמם.

מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב בדימוס מיקי לוי, שכיהן בתפקיד בימי אינתיפאדת אוסלו, הסביר לתחנה הצבאית כי הפרות סדר מקומיות בכפרים במזרח העיר, אינן סיבה לדאגה. לדבריו, "אין ספק שיהיו הפרות סדר, אך הן לא יתחילו בירושלים כי אין בה הכוחות הפנימיים להניע תהליך כזה" ולכן, החשש הגדול הוא מצעדות המוניות שיצאו מיהודה ושומרון, או מהכפרים בקו התפר, אל עבר הבירה "ההנעה תבוא מבחוץ", אמר לוי.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "פנו לגל"צ שפרסם את הידיעה, אשר מן הסתם לא נסמכה על משטרת ירושלים."