אאא

הבחירות המקומיות: העיר מודיעין עילית, שונה בתכלית מרוב הערים החרדיות, וזאת בעיקר משום שעדיין לא הוחלט באופן סופי האם תושבי העיר יוכלו לממש לראשונה את זכות ההצבעה. מאז היווסדה של העיר בשנת 1996 לא התקיימו מערכות בחירות עקב תמיכה רחבה בראש העיר יעקב גוטרמן מסיעת "יהדות התורה".

הפעם, כמו בפעם הקודמת - ישנו מועמד חרדי שהודיע כי בכוונתו להתמודד לראשות העיר מול גוטרמן. שמו: יעקב מאיר פלדמן, המתגורר בעיר מאז הוקמה. "מספרים לא משקרים, הציבור רוצה שיהיו בחירות ורוצה שתוחלף ההנהגה בעיר, כך לפי בדיקות שקיימנו". הוא אומר בשיחה עם "כיכר השבת".

בפעם הקודמת שהציג את מועמדותו, פלדמן הצליח להחתים יותר מ-700 תושבים, מעל למספר הדרוש בחוק, אך לילה קודם הבחירות, שני רעולי פנים שביקרו בביתו, גנבו ממנו את הרשימות בעת שניסה להחתים תושבים נוספים. הפעם הוא השיג 500 חתימות, בתקווה שהפעם המחדל לא ישוב על עצמו. "גוטרמן ואנשיו מפחדים ממני ולכן הם שלחו אנשים שיגנבו ממני את החתימות" הוא מאשים. "הפעם אני נזהר יותר".

 (צילום: מיכאל יעקובסון, ויקיפדיה)
"רוצים לעשות שינוי אמיתי בעיר" יוני מזרחי (צילום: באדיבות יוני מזרחי)
הגדלה

פלדמן מספר על איומים אותם לכאורה קיבל, "איימו עלי שלא יקבלו את ילדיי למוסדות חינוך. האיומים האלה הם כמו מים, אני לא חושש מהם". עליו, כך לטענתו, האיומים לא משפיעים. אך על חבריו לרשימה הם משפיעים ועוד איך, הם מסתתרים, ואיש לא שמע מהם, "על חברי הרשימה האיומים עדיין משפיעים ולכן לא נחשוף אותם עד להשגת הרשימות" הוא אומר.

גם בצד הספרדי השטח בוער, יוני מזרחי שנילחם בתופעת האפליה במוסדות החינוך, הודיע כי בכוונתו להתמודד למועצת העיר באמצעות מפלגת "חרדים" אותה הקים לפני חצי שנה, "אנחנו רצים כי הגיע הזמן לעשות שינוי אמיתי בעיר". השינוי לו מתכוון מזרחי, נעוץ בנתונים אותם הוא מציג, ולפיהם לרוב חברי המועצה יש יד ורגל במוסדות החינוך בעיר, "נציגי הציבור דואגים רק לעסקים הפרטיים שלהם, רוב חברי העירייה מנהלים מוסדות חינוך".

"אנחנו רואים שהשיטה שאין בחירות לא הוכיחה את עצמה. העיר נראית מוזנחת, הציבור הספרדי מוזנח בכך שהוא מופלה לרעה במוסדות החינוך, בוועדת אכלוס, בתקציבים, אין רב עיר ספרדי. ולא ניתנות הקצאות למוסדות הספרדים".

הדרישה למערכת בחירות לא מגיעה רק מזרמים שונים במגזר החרדי, אלא גם מהציבור הדתי לאומי המתגורר בשכונת "גני מודיעין" בעיר. צפריר שרוני, יו"ר סיעת "הבית היהודי" במודיעין עילית, קיבל את תמיכת תושבי השכונה, וכן את תמיכת המפלגה הארצית - הן תקציבית והן ציבורית. "לאחר שראינו שההחלטות המהותיות מתקבלות במועצת העיר החלטנו שאנחנו צריכים להיות גם שם".

 (צילום: מיכאל יעקובסון, ויקיפדיה)
ראש העיר הנוכחי, יעקב גוטרמן (ארכיון: פלאש 90) 
הגדלה

לדברי שרוני, ההחלטה להתמודד כלל לא נעוצה בכך שעד היום לא התקיימו בחירות בעיר, "אנחנו לא מתמודדים בגלל שלא התקיימו בחירות. התושבים כשלו בכך".

"תושבי מודיעין עילית רוצים שינוי, רוצים שקולם ישמע, שנבחרי הציבור יהיו נבחרים ולא נבחרי עסקנים כי הם מחויבים להם ולראש העיר ולא לציבור".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במענה לשאלה מדוע ברשימת 'הבית היהודי' לא נערכו פריימריז, עונה שרוני: "אנחנו לא נבחרנו על ידי הציבור, אך אנחנו פעילים כבר כמה שנים ואנחנו עושים עבור הציבור. ומעשינו בחרו בנו". 

באופן מפתיע, שרוני לא שולל כי מפלגתו תתמוך בגוטרמן לראשות העיר: "גוטרמן שולט ביד רמה, לא שוללים את האפשרות שנתמוך בו לראשות העיר". שרוני מסייג את דברי התמיכה, "הוא לא מתייעץ או שומע את שאר חברי המועצה. ולצערי אנשים לא יוצאים נגדו בנושאים שצריך לטפל בהם".

שרוני מוסיף, "חברי המועצה החרדים דואגים רק לקהילות המצומצמות שלהם ולא לכלל הציבור, הם מסתירים מידע מהציבור".

בהמשך השיחה עמו, מבהיר שרוני כי יתכן ומפלגתו אף תריץ מועמד לראשות העיר: "עדיין לא החלטנו האם להתמודד לראשות העיר. אם יהיו חרדים שיצטרפו לרשימה שלנו ונצליח להעמיד מועמד ראוי אז נקבל את ההחלטה".