אאא

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי הציע הבוקר כי חוק הפטור ממע"מ יעשה אבחנה בין מי ששירת שירות קרבי למי ששירת שירות עורפי. על פי ההצעה, שהועלתה במהלך הדיון שמתקיים הבוקר בוועדת הכספים, יזכו משרתים קרביים למלוא ההטבה בהצעת החוק, כלומר פטור ממע"מ ברכישה דירה שמחירה עד 1.6 מיליון שקלים. מי ששירת שירות עורפי, לא קרבי, יזכה להטבה זו לריכשת דירה עד גובה של 1.4 מיליון שקל.

בנוגע לאוכלוסיית הלא-משרתים הציע סלומינסקי כי גם אם ירכשו דירה יקרה, מעל רף ה-950 אלף שקלים שנקבע עבור אוכלוסיה זו בהצעת החוק, עדיין הם יזכו לפטור ממע"מ על החלק של ה-950 אלף שקל. כלומר, על פי ההצעה הזו ישלמו הלא-משרתים את מלוא המע"מ רק על הסכום שמעל ל-950 אלף שקלים שנקבע כסכום ההטבה המגיע להם לפטור.

על פי הצעת החוק המקורית של שר האוצר יאיר לפיד, אין אבחנה בתוך ציבור המשרתים, והאבחנה היחידה שנעשית למתן ההטבה היא בין משרתים ללא משרתים. ח"כ סתיו שפיר אמרה בעניין זה כי ההצעה פוגעת בנשים שמשרות פחות בשירות קרבי אף שהם מעוניינות לעשות זאת.

הדיון המתקיים הבוקר הוא חלק מדיונים מרתוניים שמקיימים הוועדה בהצעת החוק. על פי הדיונים עד כה עולה כי חברי הוועדה מתכוונים לבצע שינויים משמעותיים בהצעת החוק. עם זאת, אף שהבוקר התברר שיש תמיכה רחבה בקרב חברי הוועדה לבטל את הצעת החוק ולהפוך אותה למענק הניתן למשרתי צה"ל - בהצעה זו תומכים סלומינסקי, אלעזר שטרן, משה גפני, סתיו שפיר וחמד עאמר - הרי שלדברי סלומינסקי "הסיכוי שנצליח לעשות את השינוי הזה הוא לא גבוה".

אתמול עלתה בדיון הדרישה להפוך את הצעת החוק להוראת שעה בלבד שתארך חמש שנים ולאחר מכן תחזור לבחינה מחודשת בוועדת כספים. מדובר בהצעה שהשר לפיד מתנגד לה.