אאא

על רקע איבת החרדים שהולכת ומתפשטת, מפרסם הבוקר שר הבטחון לשעבר, שאול מופז, מאמר אמיץ ונוקב בעיתון "מעריב" בו הוא תוקף חזיתית את יו"ר מפלגתו, ציפי לבני שהצטרפה לאחרונה לטרנד.

וכך כותב מופז: "בשבועות האחרונים אנו נמצאים בעצומו של קמפיין השנאה התורני נגד חרדים. קמפיין כזה, בדרך כלל, מנוהל על ידי פוליטיקאים או אנשים שרוצים להיות פוליטיקאים. הוא בדרך כלל מוביל לכך ששני הצדדים, חילוניים וחרדים, רק מקצינים עמדות ומחדדים הבדלים.

"הקמפיין נשען על מילים כגון "פרזיטים‭,"‬ "שודדים" ואוכלי חינם‭."‬ החרדים יישלפו מיד את המילים "ערכים‭,"‬ "זימה" ו"אלימות‭."‬ אולם מנהלי הקמפיין שוכחים עובדה אחת: בסופו של יום עלינו להמשיך ולחיות פה כחברה גם ביום שבו הוויכוח הנוכחי יסתיים".

 

שאול מופז מסביר כי לא מדובר במאבק או וויכוח על ערכים, אלא ברצון לגרוף הון פוליטי. "שנאה שכל מטרתה היא השגת יותר מנדטים מחריבה את התשתית החברתית של מדינת ישראל. אסור לנו לייצר תוכנית התנתקות חברתית שדוחפת קבוצות שלמות באוכלוסייה אל מחוץ לגדר. אנחנו לא יכולים לבצע החלפת אוכלוסיות. אין לנו אפשרות לברוא רק אנשים בצלמנו ובדמותנו. אנחנו חברה רבתרבותית, תמיד היינו. מי שמנהל קמפיין שנאה נגד חרדים כדי להשיג יותר מנדטים בבחירות הבאות - עלול מחר לנהל קמפיין שנאה כלפי כל מי ששונה ממנו ולדרוש שוויון עם הבדל דת, גזע ומין".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

וכאן, מפנה מופז אצבע מאשימה כלפי יו"ר "קדימה", ציפי לבני, גם אם אינו אומר זאת מפורשות: "לצערי, בחרו חלקים שונים במפלגתי, מפלגת קדימה, להצטרף לקמפיין האנטי חרדי. אותם חלקים חוששים, כנראה, מהצטרפותו הצפויה של העיתונאי יאיר לפיד לפוליטיקה ומהסקרים המראים כי מהלך כזה יכווץ את קדימה. ברור כי אין המדובר בצעד המבטא את העקרונות עליהם נבנתה המפלגה מלכתחילה כמפלגת מרכז ימין וכמפלגת שלטון. מישהו מתאר לעצמו מצב בו אריאל שרון, מייסד התנועה, היה נותן ידו לאמירות קשות ומבחילות נגד חרדים או מתבטא באופן כזה בעצמו? אנחנו מפלגה שאמורה לייצג את רוב החברה הישראלית. בקרב מתפקדינו ומצביעינו ישנם אנשים מסורתיים, דתיים וכאלה שלהם קרובי משפחה חרדים. אנחנו מפלגה פלורליסטית. אבוי לנו אם נהפוך, במחי קמפיין, למפלגת שינוי.

"הבעיה קיימת. אינני מתעלם ממנה. אבל יש דרך לדבר ויש דרך לפתור בעיות. בהיותי רמטכ"ל הקמתי את הנח"ל החרדי שהפך לסיפור הצלחה. כשר ביטחון שילבתי את ארגון זק"א במערך החילוץ וההצלה בפיקוד העורף. כמו כן יזמתי את החלת השירות הלאומי גם על חרדים ואזרחי ישראל הערבים. הוקמה מנהלת והוקצו תקנים בעקבות המלצות ועדת עברי. אז הבנתי את מה שאני יודע היום. יצירתיות, קבלת האחר והשונה כפי שהוא, והידיעה שאנו אחים מועילות הרבה יותר מכל התלהמות. הדרך לשילובם של החרדים בחברה עוברת דרך השירות הלאומי, הכשרה מקצועית וחינוך אקדמי בתהליך ארוך קבלה.

"אני לא רוצה לשנות אף אחד, כמו שאני לא מוכן שישנו אותי. אני מקבל את העובדה הבסיסית שעם אמונה לא מתווכחים. היהדות החרדית שרדה 2000 שנה ואין שום סיכוי, ואני גם לא רוצה, שהיא תיעלם עכשיו. גם אם הקמפיין נגדה יהיה המוצלח שבקמפיינים", חותם מופז את המאמר.