אאא

לאחר פקיעה רגועה הבוקר, החלו המדדים המובילים בבורסה לאבד גובה וסגרו בסופו של דבר את יום המסחר בירידות חדות. המעו"ף ות"א 100 ירדו בכמעט 2%, ולעומתם בלט התל-טק בעלייה של 0.8%, הודות לזינוק של 13% במניית אודיוקודס במחזור חריג. הסיבה לסנטימנט השלילי בשוק הייתה, איך לא, הירידות בחוזים העתידיים על מדדי וול סטריט. מחזור המסחר היום הסתכם ב-2.2 מיליארד שקל. בסיכום שבועי, עלה המעו"ף ב-0.5% ות"א 100 הוסיף 1.3%.

בתחילת יום המסחר פקעו האופציות ליוני על מדד המעו"ף בשער של 859.29 נקודות -עלייה של 0.2%, ומדד הבנקים פקע ב-798.07 - עלייה של 0.3% ביחס לרמת הסגירה אתמול (ד'). המגמה השלילית אפיינה את המסחר בבורסה לכל אורך היום, ולאחר פרסום נתוני המאקרו בארה"ב בשעה 15:30 החלו החוזים על המדדים בוול סטריט לאבד גובה וירדו בכ-0.5%, מה שהשפיע לרעה על המדדים המובילים באחד העם.

כלכלני בנק לאומי כי מעריכים חזרה לריבית של 5%-6% היא "רק עניין של זמן". עם זאת, בבנק לא מעריכים כי תהליך ההלאת הריבית יחל בחודשים הקרובים: "תהליך העלאת הריבית צפוי להימשך על-פני פרק זמן לא קצר עד לחזרה לרמה הנורמלית". עוד מעריכים בבנק כי תהליך עליית הריבית צפוי להקדים את זה של ארה"ב ושל אירופה - בגלל ירידת האינפלציה הנמוכית בשיעור נמוך יחסית, וכך גם עוצמת המיתון והמשבר הפיננסי.

כלכלני מורגן סטנלי כתבו אתמול (ד') בסקירה על המשק הישראלי, כי בנק ישראל יפסיק את רכישות האג"ח הממשלתיות בעוד כ-3 חודשים, אך הוא צפוי להמשיך את רכישות הדולרים בשוק המט"ח ולשמור על הריבית ברמה של 0.5% היטב לתוך שנת 2010. עוד העריכו הכלכלנים הזרים כי האינפלציה בישראל צפויה לעלות, אולם עלייה זו תהיה זמנית בלבד ולכן אין לבנק ישראל כל סיבה לשקול העלאת ריבית בעתיד הנראה לעין.