אאא

אחד המקומות השלווים בהם חיים בדו-קיום נדיר, חרדים לצד חילונים, הינו דווקא בלב תל-אביב.

באזור רחובות אחד העם, שינקין ושד' רוטשילד, חייה בשלווה קהילה חסידית גדולה (בעיקר גור ובעלזא) עם מספר בתי-כנסת ואף תלמוד-תורה גדול המונה מאות תלמידים.

האם גל ההסתה הנוכחי כנגד החרדים מאיים להרוס דווקא בלב תל-אביב את מרקם היחסים העדין והשברירי בין הדתיים לחילונים? ייתכן שכן.

על גג בית-הכנסת בעלזא השוכן ברח' אחד העם, הותקנו לפני מספר חודשים רמקולים המבשרים על כניסת השבת, תוך השמעת נעימת "לכה דודי" כמקובל ברבים מערי הארץ.

לאחרונה פנו תושבים חילונים מהאזור להנהלת הקהילה וביקשו מהם להפסיק להודיע על זמני כניסת השבת. "מדובר ברעש מפריע וחדירה לפרטיות, מה גם שאנו חשים 'כפייה דתית' כאילו החרדים מנסים להשתלט על השכונה", הסבירו התושבים.

בתגובה, החליטו בבית-הכנסת להנמיך את עוצמת הרעש, אולם מתברר כי הדבר לא סיפק את שונאי הדת והללו החלו בהחתמת עצומה כנגד צפירת השבת.

לפני מספר ימים פרסמה הנהלת בית-הכנסת מודעה המבשרת על הפסקת הצפירה המבשרת על כניסת השבת. "מאחר וישנן תלונות מתושבים אחדים שמתנגדים לצופר הנ"ל, החלטנו להפסיק את השירות הזה", נכתב במודעה . "יודעים אנו שתושבים רבים (גם חילונים תושבי השכונה) יצטערו על החלטה זו, אבל כדי למנוע תסיסה ואווירה עכורה בשכונה, אנו מבינים שזה הצעד הנכון".

לדברי הרב משה ברייש גבאי בית-הכנסת, "באם חילונים חשים שמדובר בהשתלטות, לא צריך את הצפירה".