אאא

בין פגישותיו בחודש האחרון בישראל על רקע ההתחמשות הגרעינית של איראן והמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, שגריר האיחוד האירופי בישראל אנדרו סטנלי העניק ראיון נרחב ל"כיכר השבת".

 "אני שמח ליצור דיאלוג עם הציבור החרדי", פתח ואמר השגריר אנדרו סטלני.

על איראן: "בנושא הזה האירופאים תפסו מקום בולט כדי לשכנע את איראן שלא לפתח נשק גרעיני. לפני כעשרה ימים התקיימה פגישה ראשונה באינסטבול אחרי שנה שבה הקהילה הבין לאומית החלה בשיחות עם איראן.

"זאת פגישה חשובה מכיוון שעברה שנה שלמה בלי משא ומתן. זאת הפעם הראשנה שהאיראנים הסכימו לדבר על הנושא הגרעיני. הפגישה הזאת היתה הראשונה בסדרה של מפגשים כאלו שבמסגרתם אנחנו מקווים למצוא פתרון דרך משא ומתן. סיכמנו שנקיים פגישה נוספת בחודש".

אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יחליט לצאת לפעולה צבאית באיראן, היכן האיחוד הארופי יעמוד?

"המוקד שלנו הוא רק שני ערוצים של משא ומתן וסנקציות, אנחנו לא מדברים בכלל על הנושא הצבאי".

מה דעתך על פינוי התנחלויות?

"מבחינתנו, כל התנחלויות שהוקמו לאחר שנת 67 הן לא חוקיות תחת החוק הבין לאומי, ומהוות מכשול לשיחות בין ישראל לפלשתינים. ישראל התחייבה שלא לבנות התנחלויות נוספות ולפרק את מה שנבנה לאחר מאי 2001, אבל הנושא הזה הוא נושא פנים ישראלי, ובית משפט ישראלי הוא זה שקבע לפנות את המקום הזה".

על חוק טל והמגזר החרדי: "ביקרתי לאחרונה בבני ברק, ואני רוצה להמשיך ולבקר בישיבות החרדיות, אין לי דעה אישית בנושא חוק טל, שוב זה נושא פנים ישראלי. אני לא רוצה להביע דעה בנושא הזה".

במהלך הראיון שאל השגריר: "היום יש ריכוז גדול של יהודים שמקדישים את חייהם אך ורק ללימוד תורה. איזו תחושה זה נותן לכם?".

השבנו: "אחוזים גדולים מהציבור החרדי מקריבים את עצמם ללימוד תורה. אנחנו מתפללים שזה רק ילך ויגדל". 

כתב 'כיכר השבת' ישי כהן והשגריר סטנלי
כתב 'כיכר השבת' ישי כהן והשגריר סטנלי