אאא

את היום הראשון של פורום המנהלים של 'המודיע', פתחה הרצאתו המעניינת של נגיד בנק ישראל הפרופ' סטנלי פישר שכבר בכניסתו למקום נדהם ממראה עיניו. "אמרו לי מה יהיה כאן, אך למפגן שכזה לא ציפיתי", אמר. וגם למה שאמר בהרצאתו שלוותה בשקפים, לא התכוננו המשתתפים. פישר ניצל את ההזדמנות להטיף למשתתפי הפורום שיפעלו להגדלת מספר העובדים בצבור החרדי.

"אם זה לא יהיה, בעוד כמה שנים, כאשר הצבור החרדי יהיה חלק גדול עוד יותר בחברה החרדית, זה באמת יפגע בכולנו. לפחות שיילמדו חצי יום ויעבדו חצי יום", התחנן פישר, שהביע את שביעות רצונו מן הקפיצה שנרשמה בעשור האחרון במספר הנשים החרדיות היוצאות לעבודה. "כבר נחצה קו 50 האחוזים של הנשים העובדות וזה יפה אך כל עוד ולא שני בני הזוג במשפחה החרדית יעבדו, העוני יונצח.

פישר גילה ששיעור העניים באוכלוסייה החרדית הוא הגבוה ביותר בחברה הישראלית והוא עולה אף על המגזר הערבי - 60% מהמגזר החרדי היו עניים בשנת 2008 והמצב לא הולך ומשתפר. להפך".

פישר מוטרד מאוד, והוא נשמע כן ואמיתי, כשאמר: "אני רואה עצמי מסורתי. אני מעריך את הדת. אך כואב לי שלמעלה ממחצית המשפחות החרדיות מצויות מתחת לקו העוני".

הוא דיבר באופטימיות על השיפור הכללי במשק הישראלי, אך מיד סייג את עצמו ואמר: זה רק קרן אור, ייתכן ויהיה עוד זינוק באבטלה. ובכל מקרה, פנה אל המתכנסים בפורום המנהלים והדגיש "מן השיפור במצב הכלכלי לא ייהנו בצבור החרדי" ומיד רמז, שם לא מעלים את השכר על פי העליות במשק".

"אנחנו רואים יותר סימני שיפור במשק הישראלי, אמר פישר, אך אפשר להגיד את זה ולשכוח; מה שאסור לשכוח הוא שהמשבר שלפנינו הוא מאוד רציני, אולי הכי רציני מאז מלחמת העולם השנייה. הוא כבר גרם נזקים אדירים ונצטרך ללמוד את הלקחים. ניכרים סימני צמיחה בעיקר במדינות אסיה, בסין ובהודו - אך עדיין לא ביפן. גורם חשוב נוסף הוא קרן המטבע הבינלאומית, אשר בפעם הראשונה מזה כשנתיים העלתה את תחזית הצמיחה העולמית ל-2010.

סימן נוסף הוא התאוששות של סחר החוץ העולמי, לרבות היצוא של המדינות, שזה הדבר שהכי נפגע במשבר הזה. רואים גם ניצני צמיחה".

וכאן שיגר הנגיד חץ ברור להנהגה החרדית: "הדרך לשיפור המצב איננה מצויה בקצבאות אלא בעבודה". וכדי שדבריו הבוטים לא יגרמו לתגובה קשה מצד משתתפי ה"פורום", מיהר פישר לשלוף פסוקים מפרקי אבות ומן הרמב"ם, מספר תהילים וממקורות יהודיים אחרים בניסיון להוכיח שדרכו היא דרך היהדות הנכונה.

חייבים להכיר בערך של עבודה, שהיא גם עבודת קודש. במגזר החרדי יושב לו מרבץ אדיר של הון אנושי איכותי שאם נשתמש בו נקבל מנוע צמיחה נוסף למשק ונשיג שיפור למדדי העוני של המגזר החרדי", הדגיש פישר.