שוואקי (צילום: ארכיון)
אאא

אל כולל "עטרת גבריאל" ברחובות, אשר בנשיאות הרב אברהם שהרבני שליט"א והרב יצחק שאול ארנסט שליט"א, הוזמן הבוקר המרא דאתרא של העיר, הגר"ש קוק, למסור שיעור על דיני תקיעת שופר וענייני דיומא.

בתום השיעור ביקש אחד האברכים שהרב יחווה את דעתו על מופע ההשקה הקרב של הזמר יעקב שוואקי לדיסק החדש שלו "ליבי במזרח" המתוכנן להתקיים ב"ספורטק" ברחובות, זאת תוך כדי ישיבה מעורבת, כפי המובן מנוסח המודעות בהן נכתב בין היתר כי "תתאפשר גם ישיבה נפרדת".

תחילה ביקש הרב להבהיר כי אין כאן, חלילה, כוונה זדונית מצד העוסקים במלאכה בעיריית רחובות וכי כוונתם באמת ובתמים לבוא לקראת הציבור החרדי שומר התורה והמצוות בכך שאפשרו להם מקום שיוכלו לשבת בו בנפרד בעת המופע.

לגופו של עניין, ענה הרב, "אנו לא יכולים לבוא למקום שיש בו מעורב. זה כבר היה פעם, לפני חמש/שש שנים, עשו שמחת בית השואבה כזאת והייתה תקלה גדולה מאוד: באו בנות של בית יעקב מהציבור החרדי, באו נערים ונערות שם מכל החוגים כולם – יצא מזה תקלה עצומה ונוראה.

הרב הוסיף מייד כי "לכן, התאחדו כל רבני העיר רחובות לצאת נגד האמרגן".

הרב הסביר שאת החילוקים הדקים הללו – אנו לא מצפים מהעירייה להבין וזה בסדר מצידם: "אנחנו לא תוקפים את העירייה – העירייה לא אשמה על דברים כאלה, אין שם אנשים שיכולים להבין את החילוקים הדקים הללו, אבל ודאי שהציבור החרדי חייב, חייב! להדיר את עצמו מהמקום הזה."

הרב ביקש להשלים את התשובה בסיפור הבא: "אמש טלפנתי לשוואקי עצמו ושאלתיו: ´אתה, שלמדת בישיבת לייקווד ואח"כ למדת בכולל של ישיבת לייקווד – כיצד תעשה פרצה כה חמורה בעירנו?!´ ושוואקי השיבו: ש´אין הוא עושה זאת על דעתו אלא זאת בהתאם למה שרבותיו באמריקה מנחים אותו´. הרב ביקשו כי יאות לומר לו את שמות הרבנים להם הוא מתכוון, ושוואקי השיבו כי אחד מהם הוא הרב ראובן פיינשטיין שליט"א, בנו של בעל האיגרות משה – הרב משה פיינשטיין זצוק"ל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

כאן לא מסתיים הסיפור: הרב לא חיכה רגע ובנוכחות אנשים נוספים בחדרו טלפן לרב ראובן פיינשטיין שליט"א ואמר לו ש"יש כאן שוואקי, הוא בא לעשות כאן דבר שגורם אצלנו תקלה בעיר: שיהיה מעורב, והוא אומר שכבודו התיר לו את הדבר הזה." והרב ראובן פיינשטיין שליט"א ענה מיד "אני לא ראיתי אותו בחיים שלי. אני לא ראיתי אותו, אני שמעתי עליו. הנכד שלי אמר שהוא שר יפה, אבל חוץ מזה - אני לא יודע, אני לא יודע מי זה."

"לשמע התשובה המפתיעה", מספר הרב, "ניסיתי לטלפן בשנית אל שוואקי, אך הלה לא נענה לטלפון מסיבה שאיני יודעה. על כל פנים, אני אטלפן אליו היום עוד פעם, אני יגיד לו: אדוני הנכבד, אתה פשוט הולכת אותנו שולל! אני לא רוצה להגיד בצורה יותר חריפה מזאת... הוא אומר לי שם של אדם, ר´ ראובן פיינשטיין, שכביכול אמר את זה, בנו של ר´ משה פיינשטיין, מגדולי הפוסקים באמריקה, ואני מטלפן אליו והוא אומר לי אני לא ראיתי אותו, לא ראיתי אותו (!), אני לא יודע מיהו..."

כאילו כדי להשלים את התשובה, העיר/שאל אחד האברכים "יש כאן עוד נקודה, שהרי כל המושג ´ערב שירה´, או ´ערב השקה´ של דיסק, וגם אם היו יושבים בנפרד - זה כבר פסול. ערב השקה של דיסק, ככה זה נקרא. הוא מוציא דיסק ועכשיו הוא עושה ערב השקה: הוא שר את השירים ואז כולם קונים את זה".

הרב השיב: "יש מודעות של כל גדולי ישראל, מהרב עובדיה שיחיה ויאריך ימים, הרב מרדכי אליהו, רשימה של כל ראשי ישיבת פורת יוסף, כל מועצת חכמי התורה, ואחר כך יש של הרבנים יחד – כולם חתמו על הדבר הזה ש"ערבי שירה" לא ייזכר ולא יפקד, ושלא ייתכן שלא יהיה שמה מכשול ובפרט אם זה מעורב..."