אאא

אחד מגדולי הזמר החסידי, יעקב שוואקי, הגיע לישראל בשבוע שעבר ואף העניק מספר ראיונות לשבועונים. אחד הראיונות, הצליח להצית אש, אולי מבלי ששוואקי התכוון לכך. מדובר בראיון לשבועון הדתי "בשבע", בו תוקף שוואקי בחריפות את "משמרת הקודש והחינוך", בראשותו של הרב מוטק'ה בלוי.

באותו ראיון ב"בשבע", סופר על הפשקווילים שיוצאים נגד שוואקי - "זמר שלא שומע קול תורה ומופיע במופעים הנוגדים את רוח ההלכה", כלשון הפשקוולים.

לדברי העיתון, היו שהוציאו פסקי הלכה הקוראים להחרים את האיש ואת שיריו.

בראיון, שוואקי הסביר שהוא לא יוצא למלחמת נגד. מבחינתו, התשובה שלו היא הכולל שבו הוא לומד. הכולל נמצא בעיר דיל שבניו-ג'רזי, סמוך לבית בו הוא מתגורר עם שלושת ילדיו (מכיוון שזה ממש מסקרן אתכם, אגלה לכם סוד גלוי: הוא לא מקבל מלגה מהכולל).

שוב הוא מדגיש כי כל הליכותיו הן על פי פסקיו של רבו, ראש הכולל, הרב דיימונד. אין לו רבנים בארץ. הוא מתחשב בדעתו של הרב עובדיה יוסף (חכם עובדיה, כפי שהוא מכנה אותו) וגדולי תורה אחרים, אבל המילה האחרונה שמורה לרב מהכולל, וכך הוא מרגיש בטוח ורגוע.

"אני לא פוחד מכל הדברים האלה. אם האדם עושה את הדבר הנכון אין לו ממה לחשוש", אמר ל"בשבע".

ויש לו גם הסברים מעשיים: "אחד מאלה שמנסים לעשות בלגן לקח תמונה שלי מהופעה שהיתה נפרדת, עיבד את התמונה בפוטושופ ומחק את הצד של הגברים, כך שראו רק אותי ואת הנשים. הוא בא עם זה לרב גדול והראה לו. לרב אין הרבה זמן. הוא ראה את התמונה וחתם על פסק הלכה. אני ראיתי את זה במו עיני".

שוואקי מדגיש שיש הופעות שמזמינים אותו והוא לא הולך. לטעמו, אלה שרודפים אותו מגיעים מתוך רצון לצבור כוח ולעשות בעיות. "אפילו מרדכי היהודי, שהציל את עם ישראל בדורו, לא היה רצוי לכל אחיו אלא רק לרוב אחיו", הוא נתלה באילן גבוה. אלה המשמיצים הם אולי אותם אלה שמפרסמים שמועות על הנתק בינו לבין אחיו, יוסף חיים, שהוציא לא מזמן אלבום בכורה. כששאלתי אותו על אחיו הוא ענה: "אנחנו בקשר, ואני ברכתי אותו ואיחלתי לו בהצלחה".

ב"משמרת הקודש והחינוך" לא אהבו את הראיון. במהלך השבוע הקרוב, אומרים לנו שם, הם ילבנו את הראיון ויחליטו על מספר צעדים, חלקם מרחיקי-לכת כנגד הזמר.

מקורביו של הזמר, לא הביעו חשש.