אאא

במהלך הפגנה בירושלים לפני כשנתיים, ניסה קצין משטרה להשמיד תמונות על אלימות שוטרים. הוא דרש מצלם חרדי לתת לו את המצלמה שברשותו. כשזה סירב - חטף את המצלמה, השכיב את הצלם החרדי על הרצפה והכה אותו

 

בית משפט השלום בירושלים שלח היום (חמישי) לשנת מאסר בפועל את קצין המשטרה, מפקח גלעד מזרחי, שהורשע בתקיפת צעיר חרדי בקיץ תשס"ז, לפני למעלה משנתיים.

 

על פי כתב אישום, שהגישה נגד השוטר המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש)  במשרד המשפטים, השוטר מזרחי - שהגיע להפגנה ברחוב בר-אילן בירושלים - הבחין בצעיר חרדי שצילם את האירועים במצלמת הווידיאו שלו. קצין המשטרה דרש מהצעיר למסור לידיו את המצלמה, ובתגובה שאל אותו הלה מדוע ובאיזה סמכות הוא דורש זאת ממנו.

 

בעקבות זאת, חטף מזרחי את המצלמה מידיו של הצעיר, השכיב אותו על הרצפה והכה אותו בצורה קשה, תוך שהוא מעיף את משקפיו. כתוצאה ממעשי הקצין, נגרמו לצעיר דימום וכאבים באף, הוא סבל מחבלות בגופו ונזקק לטיפול רפואי.

 

באותם ימים פתח ארגון זכויות האדם ביש"ע, מוקד "קו חם" עבור הציבור החרדי, לתלונות על אלימות שוטרים. המוקד הוקם עקב התמונות על האלימות הקשה שהופעלה כלפי הציבור החרדי ע"י המשטרה, ולנוכח העובדה שלא היה אז בנמצא שום גוף שייתן מענה, הדרכה וסיוע לנפגעי האלימות. "למרות שהארגון שלנו הוא קטן ומגזרי בהגדרתו, הוקם במיוחד עבור הציבור המתנחלי, ראינו בהפעלת הקו-החם מעין הושטת יד לציבור שכל כך קרוב ללבנו, ושכאבנו את כאבו"  - מספרת מנהלת הארגון אורית סטרוק, ומוסיפה: "היינו מזועזעים מהעדויות הקשות שהתקבלו באמצעות מוקד הקו-החם. האלימות כנגד הציבור החרדי התאפיינה, למרבה הבושה והזעזוע, במאפיינים אנטישמיים ממש: משיכה בפאות ובזקנים, פגיעה מכוונת בצניעות, ובזכויות דתיות".

כתוצאה מהפעלת הקו-החם הזה, שפעל בהתנדבות, הוגשה תלונתו של הצלם החרדי למח"ש, ובסופו של יום הניבה כתב אישום ואף הרשעה וגזר דין ראוי.

 

בגזר הדין כתב השופט יצחק מילנוב, כי הוא התחשב בגילו הצעיר של השוטר, במצבו המשפחתי ועברו הנקי. מנגד, כתב השופט כי "הנאשם הכה אזרח על לא עוול בכפו, רק משום שהוא שאל אותו שאלה לגיטימית לחלוטין והיא 'באיזה סמכות מותר לו להחרים לי את המצלמה'. אז הנאשם חטף את המצלמה מידי האזרח והפליא בו את מכותיו באגרופים ובבעיטות בעודו שוכב על הרצפה, כשהנאשם צועק לעברו של האזרח - 'פעם אחרונה שאתה מתנגד לשוטר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 

השופט כתב עוד כי העובדה שקצין המשטרה לא הודה בעובדות כתב האישום, אינה סיבה להחמיר עימו. "בנסיבות העניין לא היה צורך ולא הייתה כל הצדקה לשימוש בכוח כנגד האזרח, והשפלתו לא נגזרה מתפקידו ומשימותיו של הנאשם, כקצין בדרגת מפקח ובתפקיד מפקד מחלקה ביס"מ ירושלים".

 

בסוף גזר הדין, כתב השופט: "בנסיבות אלה וחרף האפשרות שההרשעה עלולה לפגוע פגיעה חמורה בשיקום הנאשם, כלומר באפשרות שהוא יפוטר מהמשטרה, סוג העבירות ונסיבותיהן לא מאפשרות לוותר על ההרשעה, משום שהקורבנות במקרה זה הם לא רק הפרט - כלומר האזרח הנפגע - אלא הציבור כולו, מערכת אכיפת החוק ובתוכה גם, ואולי בעיקר, המשטרה על אלפי שוטריה".

 

בנוסף לעונש המאסר בפועל, נגזרו על השוטר מאסר על תנאי למשך חצי שנה, ולשלם פיצוי בגובה 10,000 שקלים לאזרח החרדי שהוכה. עורך דינו של מזרחי ביקש לעכב את ביצוע העונש, כדי שיוכל לשקול לערער על החלטת בית המשפט.

 

מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע, הגב' אורית סטרוק הביעה סיפוק מגזר הדין, אך ציינה כי זהו היוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל. "תלונות רבות שהוגשו למח"ש לא טופלו כראוי, לא נחקרו עד תום, ונסגרו כלאחר יד", אמרה. בימים אלה הגיש הארגון דו"ח מיוחד ליועץ המשפטי לממשלה, ובו פירוט הכשלים בחקירות מח"ש והדרכים לתיקונם. "אלימות שוטרים היא מכת מדינה - שחובה על הרשויות לבער אותה. אלימות שוטרים כלפי ציבור חרדי, כמו כלפי מתנחלים, נפוצה עוד יותר, ולכן חובה להתמודד מולה. ראינו לעצמנו חובה מצפונית לעמוד לימין הציבור החרדי בשעתו הקשה", ציינה סטרוק.