אאא

מי שנקלע אתמול למרחבי הגנים של שמורת "נאות קדומים", היה יכול להתרשם כי הגיע לאחד מן המועדונים בשוליה הנידחים של תל אביב. כאלפיים איש שהחזיקו בידיהם בקבוקי שתייה רקדו ופיזזו לקולותיהם של חברי להקת ה...רבנות הצבאית ולהקת אויף שימחע´ס.

אלא שבמפזזים כמעט ולא היו... יהודים. במקום התכנסו כאלפיים גויים, עולים חדשים, רבע מהם חיילים, הנמצאים בתהליכי גיור בבתי הדין השונים בישראל ואשר הוזמנו על ידי משרד הקליטה לערב גיבוש לקראת ייהודם, ערב שהיה מהר מאוד לערב הרקדה המוני, במה שהמארגנים הגדירו "מפגש של ערב שבועות, חגם של הגרים".

איש איננו יודע כמה מאותם אלפיים מתגיירים שהיו שם, אכן יעבור בסופו של דבר את הליך הגיור ויוכרו כיהודים על פי ההלכה. אבל היחס לבאים היה כבר כאל מי שההליך כבר מאחוריהם. בנאומים שנשמעו במקום הייתה ביקורת גלויה כנגד הרבנים והרבנות בישראל שאינה מקילה על הבאים להתגייר, ושרת הקליטה שהייתה וברכה הבטיחה לשנות את המצב ובעתיד יהיה קל יותר להתגייר, הבטיחה.

"אני מכירה את הצער ועוגמת הנפש של משפחות שילדיהן חרפו נפשם במלחמות ישראל, נלחמו ונפלו כיהודים, אמרה, ולא הוכרו כיהודים בעת הבאתם לקבורה. כשרת הקליטה אמשיך לטפל בנושא זה שהוא בנפשנו ואשר מבטיח שמירה על המאזן הדמוגרפי החיובי במדינה היהודית. לצערי מכוני הגיור הקיימים מתקשים לעמוד בקצב הנדרש לגיור ואין ספק שיהיה עלינו לפעול ולהרחיב את מסגרות הגיור בכדי להקל על המצטרפים לעם היהודי".

באירוע נאם גם הרב חיים דרוקמן ראש מערך הגיור וכן קצין חינוך ראשי תא"ל אלי שרמייסטר.

האם גם ראשי לשכת עורכי הדין ושר המשפטים היו מרשים לעצמם להופיע בפני התלמידים למשפט ומקנים להם את התחושה שהם כבר עורכי דין לכל דבר? – ספק. אך להתגייר לפי נוסחת משרד העלייה והקליטה, הוא כנראה הליך כמעט אוטומטי. ברגע שעלית על העגלה, כבר יהפכו אותך ליהודי כשר לכל דבר.