אאא

הפעילות והשמחה, ששררה בקהילה היהודית בעיר חמלניצקי באוקראיינה בחודש תשרי האחרון, כבר לא הייתה כמוה זה עשרות שנים. כל זאת ועוד, בזכות בית הכנסת שחודש ונחנך ימים ספורים לפני כניסת השנה החדשה.

בית הכנסת הממוקם במרכז העיר, הוא היחיד ששרד מאז הוא נבנה לפני 120 שנה, ע"י יהודי העיר, שהיוו באותם ימים חלק מכריע בעיר, שידעה ימים טובים, אך מאידך סבלה רבות ממעשי פוגרמים ועד תקופת מלחמת העולם השניה, עת הושמדו רוב רובם של אלפי יהודי העיר הי"ד.

מאז בואו של רב העיר ושליח חב"ד הרב יהושע רסקין, עבר על העיר מהפך רוחני אדיר, ומוסדות תורה, חינוך וחסד קמו מעפר והוחזרה עטרה ליושנה.

לאחר מאמצים מרובים, זכה רב העיר הרב רסקין לשפץ את בית הכנסת הוותיק, ביסועו של ראש הקהל מר איגור רטושניי, שליבו חם בקרבו למען יהודי ויהדות חמלניצקי ובתרומת יהודי העיר, והנגידים מר רבינוביץ ומר קלומוייסקי.

כמו כן, התקיים במהלך ימי חודש תשרי, אירוע מרגש ביותר, עת קיבלו חזרה כמה ספרי תורה מהארכיון המחוזי בחמלניצקי, לאחר מאבק ממושך להשבת הספרי תורה למקום הטבעי.

המאבק נוהל בידי רב העיר הרב רסקין, יחד עם רבה של העיר ז´יטומיר ומערב אוקראיינה הרב שלמה ווילהלם, בסיוע איש העסקים מר משה אנפולסקי.