אאא

למעלה מ-7 מיליון מכשירי סלולר מבית אפל נפרצו מאז יום שני האחרון בעזרת כלי הפריצה החדש, Evasi0n. הוא הוגדר ככלי הפריצה הפופולרי ביותר שהיה אי פעם עבור מכשירי סלולר והכלי הראשון שהצליח לפרוץ את הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה הסלולרית מבית אפל, iOS 6.1.

לפי נתוני אפל הרשמיים, יש כיום כ-500 מיליון מכשירי סלולר פעילים המריצים את מערכת ההפעלה, כאשר 60% מהם מריצים את הגרסה החדשה ביותר - iOS 6.1. עד כה, כאמור, גרסת מערכת ההפעלה החדשה לא נפרצה - מה שכבל את כל המשתמשים בעלי מכשיר אייפון 5 להשתמש אך רק בשירותי אפל הרשמיים, כגון חנות האפסטור והאייטונס. תהליך פריצה של מכשיר אפל נקרא Jailbreaking.

iOS 6.1 הייתה הגרסה העמידה ביותר בפני האקרים עד כה - לקח קרוב ל-5 חודשים לפרוץ את הגרסה החדשה, כאשר שאר הגרסאות נפרצו בתוך זמן קצר יותר משמעותית. מספר מומחי אבטחה הצביעו על הגרסה החדשה כהוכחה לכך שאפל משפרת את מעמדה במלחמה כנגד ההאקרים, ובעתיד יתכן כי המכשירים החדשים יהיו חסיני פריצה לחלוטין - דבר שגם יכול לפגוע במכירות אפל.

ג'י פרימן, מייסד חנות האפליקציות הפיראטיות Cydia, אמר כי לפי נתוני החנות, כלי הפריצה הותקן על יותר מ-7 מיליון מכשירים שונים, מה שהופך אותו לכלי הפריצה המוביל בקצב האימוץ ובכמות המשתמשים הגלובלית. 6% מהמכשירים הפרוצים היו אייפודים, 19% אייפדים, והשאר אייפונים. לא כל המשתמשים הפורצים את המכשיר משתמשים ב-Cydia, ויתכן כי מספר המכשירים הפרוצים גבוה משמעותית מ-7 מיליון.

פרימן מסביר את הצלחת הכלי לא רק בגלל ההצלחה המסחרית של מוצרי אפל, אלא גם בגלל חוסר הסיפוק של המשתמשים במכשיריהם. "טלפונים חכמים אולי פופולרים יותר היום, אבל הגן הסגור של אפל מקשה על אנשים לקבל את מה שהם רוצים. לפיכך, הם נאלצים לפרוץ את המכשירים על מנת לגשר על הפער".