אאא

בעקבות הסערה וההפגנות שליוו את היהדות החרדית בחודש האחרון, כותב יאיר שלג באתר האינטרנט של עיתון הארץ כי העובדה שהמפלגות החרדיות שותקות ונמנעות מלאיים בפרישה, מוכיחה כי החברה החרדית משתלבת בחברה הישראלית.

את ההפגנות הוא מכנה קרב מאסף של האידיאולוגיה החרדית הישנה, המתבדלת והשונאת. להלן מס' קטעים ממאמרו של שלג:

"בתוך המהומה הגדולה שעוררו הפגנות החרדים בירושלים, כמעט שלא הוזכרה עובדה מעניינת ביותר: המפלגות החרדיות שותקות ונזהרות מאיומי פרישה; גם אלו השותפות בקואליציה העירונית וגם השותפות בקואליציה הלאומית. יצחק פינדרוס, מנציגי "יהדות התורה" בירושלים, אפילו תקף בראיון ברדיו את אנשי "העדה החרדית", ועמיתו האגודאי, שלמה רוזנשטיין, הגדיל לעשות כשאמר לנחום ברנע: "אילו הייתי חילוני, הייתי תומך בהשמדת החרדים".

יש לזכור כי רוזנשטיין כבר הבהיר במהלך השבוע האחרון את כוונתו, וכי דבריו הוצגו ב'עיתון של המדינה' בצורה שאינה מביאה לידי ביטוי את עמדתו. אך שלג במאמרו ב'עיתון לאנשים חושבים' לא טרח להבהיר את האמירה של רוזנשטיין על רקע דבריו של המראיין.

ושלג ממשיך: "נראה שבבסיס הדברים מדובר בנדבך נוסף בתהליך ההשתלבות החרדי בחברה הישראלית: אחרי תהליכי השתלבות בתרבות הפנאי (אינטרנט, הטלפון הנייד, מופעי "רוק חרדי"), תחילת השתלבות בשוק העבודה ובלימודים האקדמיים ובצה"ל, בתקשורת ובשוק הפרסום, והשתלבות ברמה גבוהה מבעבר בפוליטיקה - מתחיל עכשיו גם תהליך האימוץ של החשיבה המקובלת בחברה הישראלית".

בהתייחסו למתנדבים החרדים הרבים בארגוני ההצלה אומר שלג: "יכולתי לשמוע בשנים האחרונות צעירים חרדים רבים מודים שההתגייסות הרחבה לזק"א ולשירותים ציבוריים אחרים מקורה ברצון "לכפר" על ההשתמטות הזאת. ובאחרונה, בראיון עם איש ציבור חרדי בולט, שמעתי גם הודאה מפורשת שהסיבה העיקרית להשתמטות מהצבא היא החשש מחילון, ולא עניין אידיאולוגי".

מסקנתו של שלג היא הנקודה המעניינת במאמרו: "המסקנה היא שהפגנות החרדים, הנראות מאיימות כל כך, הן דווקא קרב מאסף של האידיאולוגיה החרדית הישנה, המתבדלת והשונאת; קרב של מיעוט המנסה בשארית כוחותיו לגרור את המחנה בחזרה לחיק העמדה הבדלנית. אבל מבחינת יחסי החברה הישראלית עם הרוב החרדי, זו דווקא שעת כושר להציע יחסים מסוג חדש - של כבוד הדדי: החרדים יכבדו את הרצון החילוני (והציוני-הדתי) וישתתפו במאמץ הלאומי - בשירות צבאי/לאומי, בשוק העבודה, ובלימודי ליבה, והחילונים יכבדו את הרצון החרדי לשמור על טהרת תפישתו הדתית, באמצעות הקפדה מקסימאלית על אורח החיים החרדי במסגרות החדשות שייווצרו".

ולחילונים אומר שלג כי עליהם לא לוותר לחרדים על העקרונות של המדינה החילונית כי רק כך ישתלבו החרדים בחברה החילונית: "הציבור החילוני צריך לזכור שדווקא הוויתורים לחרדים הם גורם מרכזי, המאפשר להם לבוז לעגלה החילונית הריקה. הרי רק ציבור חסר חוט שדרה מסוגל למכור את ערכיו המהותיים ביותר (שוויון בנטל, השכלה לכל, כבוד לנשים בבתי הדין) למען הישרדות שלטונית".

ואתם? מה אתם אומרים על דבריו של שלג? טקבקו.