אאא

ההסתדרות וארגוני המעסיקים הגיעו להסכמה על העלאת שכר המינימום ל-5,000 שקל תוך שנתיים, עלייה של 700 שקל לעומת השכר הנוכחי. העלייה תיעשה בשלוש פעימות.

ההסכם יאושר בהמשך היום בהצבעה של נציגי ארגוני המעסיקים. ההסכמות הושגו לאחר משא ומתן לילי בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן ונשיא ארגוני המעסיקים צביקה אורן. מדובר בהישג להסתדרות, שלא נדרש ממנה להשבית את המגזר הפרטי בשבוע הבא כפי שאיימה, למרות שההסכמה היא על שכר שנמוך ב-300 שקל מזה שדרש ניסנקורן בהתחלה.

עתה נותר לראות מה ינסו המעסיקים להשיג מהמדינה בתמורה להסכמתם להעלאת שכר המינימום, כגון שינוי בחוק שעות עבודה ומנוחה, ביטול העלייה המתוכננת במס מעסיקים וכדומה. גם ההסתדרות צריכה עוד להמשיך במשא ומתן מול האוצר על מנת להגיע להסכמות על העלאה במגזר הציבורי, במידה וניסנקורן לא יסכים להחריג את המגזר הציבורי כלל מהעלאה שכזו. כמו כן, ניסנקורן דורש מהאוצר גם העסקה ישירה של עובדי הקבלן ועובדי הכתף אל כתף בשירות המדינה, כגון מורים, עובדים סוציאליים ואחיות בתי הספר.

ההסכם צפוי לכלול סעיף שקורא לשר הכלכלה להחיל אותו באמצעות צו הרחבה על כל המעסיקים הפרטיים במשק, גם אלו שאינם חברים באחד מארגוני המעסיקים. בין אם זה יהיה השר הנוכחי נפתלי בנט ובין אם זה יהיה שר הכלכלה שימונה לאחר הבחירות, לא צפויה התנגדות מצידו למהלך.