אאא

אחד מבכירי העיתונאים בישראל, שלום ירושלמי מ´מעריב´, מפרסם היום טור מפתיע בעיתונו ובו חושף את דעתו לגבי מידת תרומתו האפשרית של יו"ר ש"ס לשעבר, אריה דרעי, למדינת ישראל.

ירושלמי כותב: "במצב הנוכחי, אין לדרעי מה לעשות בש"ס. האיש שהפך את התנועה הזו לגורם משמעותי בפוליטיקה הישראלית ופעם אחת הזניק אותה ל-17 מנדטים ימשיך לצפות בה מקרוב-רחוק. יש לו היום יחסים טובים עם הרב עובדיה יוסף, אבל השיחות בין השניים לא עוסקות בעתידו הפוליטי של דרעי, אלא מסתכמות בדברי חוכמה והגות מהמקורות ברגעי עונג שבת של הסעודה השלישית".

"דרעי תקוע. אילו הדבר היה תלוי, בי הייתי ממנה אותו לשליח המיוחד בעניינו של החייל גלעד שליט. דרעי יכול לעבוד במקביל עם חגי הדס שבא מהמוסד ולהוסיף את הדמיון, היצירתיות והאמונה שכל כך חסרים בתיק הזה. אם ש"ס לא רוצה את דרעי, זו בעיה שלה, אבל חבל שהמדינה לא תפיק תועלת מהכישורים המיוחדים שעומדים לפתחה ללא שימוש".

בשיחה עם ´כיכר השבת´ אומר ירושלמי: "אין במדינה הרבה כוחות לצערנו הרב, שיש להם את היכולת הפוליטית את הבנת השטח, את הניסיון, את הדימיון הבונה ואת היצירתיות כמו שיש לדרעי. זה בא לידי ביטוי בעשרות אירועים בעבר, אני לא מדבר על ההתחלקות שארעה לו והעובדה שהוא ישב בכלא וריצה את עונשו. אני מדבר על החלטות שהוא לקח ועל המהלכים שהוא בנה, בין היתר המהלך להזניק את ש"ס ל-17 מנדטים, זה הישג נדיר שחייב הרבה מקוריות ותעוזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

האם אתה סבור שהממסד בישראל חושש מפני דרעי ויכולותיו?

"אם לא היה להם את החשש שדרעי יכול להיות ראש ממשלה, יכול להיות שהוא לא היה נקלע למצב המשפטי אליו נקלע. הרי מה שאולמרט והירשזון עשו, הוא הרבה יותר חמור. התיק של דרעי בסך הכללי, הוא מינורי לעומת מה שקורה ולעומת מה שאחרים עושים ועדיין לא הועמדו למשפט. לדעתי, זה באמת נובע מהחשש של הממסד ממנו.

"דרעי אמנם עשה דברים נוראיים והוא עצמו הודה בהם, אבל התגובה של הממסד לדברים שהוא עשה, היתה מעל ומעבר כי הוא סימל מבחינתם סוג של סכנה.

"לבוא ולבטל את האיש הזה עם כל הכישורים שלו, זו טעות נוראית למדינה. אני אומר לך מפורשות: אם דרעי היה יושב בתיק שליט, המצב לא היה נראה כמו שהוא היום. הוא גם מכיר ערבים, אבל לא רק בזה מעלתו. אחת הבעיות הקשות שאין בתיק הזה הרבה יצירתיות. למה לא להשתמש בכישורים של אדם כמו דרעי, שאין אחד במדינה שלא מכיר את כשוריו. אפילו נתניהו עצמו וראשי המדינה מתייעצים עמו מידי פעם. כולם יודעים שמדובר בפנומן שיושב בבית, למה לא לרתום אותו לטובת האינטרסים במדינה?".