אאא

כאב עמוק חלף בכל רובדי העם, עם הישמע הידיעה על אודות תלייתם של שלושה מלוחמי האצ"ל בזה אחר זה, סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר בכלא עכו.

השלושה נתפסו על ידי הצבא האנגלי הכובש בשעה שביצעו את הפריצה הגדולה בחומות כלא עכו שם היו כלואים חבריהם. בפריצה, בה הצליחו לשחרר כמעט את רוב העצורים, נתפסו חמישה מחברי מחתרת הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל.

כידוע, עד לפני מספר ימים, נערך במשך כשבועיים משפטם של יעקב וייס, אבשלום חביב ומאיר נקר, בבית המשפט בהרכב השופטים קולונל פל, מייג'ור לי הנטר וקפטן ברקר.

במהלך אחד הדיונים, כאשר נידון הרקע למעשי השלושה, פנה אבשלום חביב לאחד מן החיילים הבריטיים ששימש כעד ושאל בחומרה: "מה התכוונת כשאמרת לי ש"תאי הגזים הם משחק לעומת מה שצפוי לכם בארץ ישראל?". מילים אלו שמבהירים את שנאתם העמוקה ליהודים של הבריטיים השולטים כעת בארץ, זעזעו את כל יושבי בית המשפט ובני המשפחות.

במהלך ימי המשפט בו ישבו השלושה וציירו להנאתם קריקטורות בכיכוב השופטים, נתנה לנאשמים זכות הדיבור. "הארץ הזו היא ארצנו מימים ימימה ולנצח נצחים, מה לכם קצינים בריטיים ולמולדתנו, מי שמכם שליטים על אומה עתיקה". אבשלום חביב עמד בגבורה ללא מורא ואמר בהתרגשות אך בעוז כי " זאת בוודאי לא תבינו, כאשר אנוכי, איש עברי צעיר, העומד בפני איום מחומש ברצח, אשא את ליבי אל אלוקי שבשמים, ואתן שבח והודיה על הזכות שנתן לי לסבול עבור ארצי ועמי ואומר בכל ישותי: ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה!".

לאחר מתן פסק הדין בו נגזרה עליהם תליה, נסגר הקהל בתוך מרפסת מסורגת עד ליציאתם של החשודים כשבית הדין מודיע כי מי שינסה לצאת מן המרפסת יירה.

לחצים לביטול רוע הגזירה הופעלו אצל הנציב העליון מטעם הרבנים הראשיים כמו גם מר חיים וייצמן ומר דוד בן גוריון, אך כמובן כולם שבו ריקם.

בימים בהם ישבו במאסר הרבו השלושה בקריאת פרקי תהילים. כמו כן, הגיע לבקרם הגאון רבי אריה לוין שליט"א, רב האסירים שבא לחזקם ולעודדם. הם שמחו בכל ביקור וביקשוהו לומר בחוץ כי מצב רוחם איתן. אמש בשעה 2 לפנות בוקר, התבקש רבה של חיפה הרב ניסים אוחנה לבוא אליהם על מנת להיות עמם בטרם ייתלו, הוא הופתע למצוא בחורים מאושרים על מותם בקידוש ה' בשל היותם יהודיים. "הם לא גילו כל סימני פחד או זעזוע", אמר הרב, "שהיתי עם הנידונים למוות כשעה, וכשיצאתי ביקשוני לדרוש בשלום היישוב וביקשו גאולה לעם ישראל. אמרתי להם, אשריכם גיבורי החיל".

בשעות הבוקר המוקדמות נתלו השלושה הי"ד. הלוויתם תיערך מחר ממשטרת הר כנען לבית הקברות בצפת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שמועות עקשניות מספרות כי מפקד בית הכלא המפקד האנגלי צ'רלטון עומד להודיע על התפטרותו וזאת לאחר סירובו לתלות את השלושה.

בכירים בנציבות הבריטית הביעו דאגה לגורלם של שני סרג'נטים שנחטפו לפני מספר שבועות על ידי האצ"ל בניסיון לגרום לשחרור האסירים. "אם יבוצע גזר הדין, נעשה עין תחת עין" הזהירו. כאמור, בצבא הבריטי חוששים ומבינים כי הסיכוי לתלייתם של השניים כנקמה הינו גדול.

רבים מתושבי הארץ הביעו זעזוע וכאב מהריגתם של חביב, נקר ווייס והתפללו כי לא יהיו עוד תליות לאחר ההרוגים הרבים שהתווספו בשנה אחת, וכי הצבא האכזרי יעזוב את הארץ ויותיר את התושבים הפצועים עוד משואת גרמניה לעצמם לחייהם.

[סוף דבר: הסרג'נטים הבריטים אכן נתלו ביום ההלוויה כפי שהבטיח האצ"ל, התלייה עוררה זעזוע בקרב העם הבריטי וממשלתו - למרות שידעו כי כך יהיה – וכאן מני אז לא העיזו הבריטים להשתמש בגרדום. בחסדי שמיים עזבו את הארץ ובעדותו של אחד מבכירי המפקדים הבריטיים, הקולונל קאסט, נכתב כי "תליית הסרג'נטים עשתה יותר מכל לעזיבתנו את ארץ ישראל"].

האירוע המסוקר לעיל התרחש היום, י"ב מנ"א תש"ז, היום לפני 62 שנה.

כלא עכו, שם נתלו האסירים. צילום: הארש השמי
כלא עכו, שם נתלו האסירים. צילום: הארש השמי
הק' יעקב וייס הי"ד
הק' יעקב וייס הי"ד
רבם של האסירים. הרב אריה לוין זצ"ל. צילום: ח. לוין
רבם של האסירים. הרב אריה לוין זצ"ל. צילום: ח. לוין