אאא

אנשי השמאל הקיצוני ערכו היום (חמישי) אירוע מחאה בו הכריזו "על הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967", כך לפי הודעתם.

עשרות אנשי ימין שהגיעו למקום הפריעו לקיום האירוע וקראו לאנשי השמאל "בוגדים". שוטרים הפרידו בין הצדדים, והסדר שב למקום. האירוע הסתיים כעבור זמן קצר.

והנה ההסבר של השמאלנים לאירוע ההזוי: "מדובר באירוע מחאה לקראת ההצבעה הצפויה באו"ם בחודש ספטמבר בנושא".

בין החותמים על "הצהרת העצמאות מהכיבוש", 17 חתני וכלות פרס ישראל. בין השאר חתמו: שולמית אלוני, פרופ´ יהודה באואר, יאיר גרבוז, פרופ´ מנחם יערי, אלכס ליבק, חנה מרון, ארי פולמן, פרופ´ זאב שטרנהל ועוד.

לפי ההצהרה, "בארץ ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו. בפלסטין קם העם הפלסטיני, בה עוצבה דמותו. לפני 63 שנים, ביום שישי, הוקראה במקום זה הכרזת העצמאות של ישראל. ההכרזה הבטיחה ´שוויון זכויות גמור ללא הבדל דת, גזע ומין´. ההכרזה הושיטה יד לשלום לכל שכנינו. ההכרזה נשענה על החלטת החלוקה של האומות המאוחדות, שקראה להקמת שתי מדינות בארץ ישראל - מדינת לאום דמוקרטית יהודית ומדינת לאום דמוקרטית ערבית. זו זכותם הטבעית של העמים היהודי והפלסטיני: ´להיות ככל עם ועם עומדים ברשות עצמם במדינתם הריבונית´".

"אירוע מנותק מהמציאות"

שר התשתיות עוזי לנדאו מסר בתגובה להפגנה כי "מדובר באירוע מנותק מהמציאות. בעוד שברחבי המזרח התיכון בוערת שריפה, המדליקה את אש הפונדמנטליזם, בוחרת קבוצה של אנשים מתוכנו לזרוק גפרור נוסף לתוך האש הגדולה הזו כמה מאותם אנשים אמנם קיבלו את פרס ישראל, אבל הם לא קיבלו אותו על הבנה פוליטית או תבונה מדינית".

עוד נכתב, "עצמאות שני העמים מחזקת זו את זו, היא צורך מוסרי וקיומי כאחד, והיא הבסיס לאפשרות לשכנות טובה. אנו קוראים לכל אזרחי ישראל, לכנסת, לממשלה, לכל האזרחים בעולם ולממשלותיהם להכיר בשתי המדינות, בהן צריכות להתבטא זכות ההגדרה העצמית של שני העמים, כמו גם העקרונות הכלליים של הדמוקרטיה והשוויון".

סגן שר החוץ, דני אילון, אמר לעומת זאת כי: "צעדים כאלה רק מרחיקים את הסיכוי לפיוס ולהקמת מדינה פלסטינית, ויוצרים תקוות שווא בקרב הפלסטינים על כך שיוכלו להקים מדינה בצעדים חד-צדדים ללא משא-ומתן עם ישראל. היה טוב יותר לו המפגינים היו משכנעים את ההנהגה הפלסטינית להגיע לשולחן המשא ומתן".

חבר-הכנסת מיכאל בן-ארי אמר בתגובה להפגנת השמאל כי "אם היה צריך הוכחה שהשמאל בישראל חבר לגרועים שבאוייבינו, סובול וחבריו ששנאת ישראל מנחה אותם מספקים לנו זאת. מדובר בחולי נפש המתחבקים עם רוצחי ילדים יש לקחת מהם את פרס ישראל".