אאא

תינוק שמנמן הוא לרוב תינוק חמוד ומתוק. ילד שאוכל היטב מסב נחת לאמו ולסבתו. אבל עם הגיל מה שנראה פעם חמוד נראה יותר ויותר בעייתי. והיום הבעיה הזאת נפוצה מאי פעם. אחוז הילדים שסובלים מהשמנה גדל מדי שנה.

אין בזה כמובן שום תעלומה. אצל ילדים רבים רוב התפריט מורכב ממזון מהיר ותעשייתי, עתיר סוכר ושומנים. קייטרינג באיכות מפוקפקת בצהרון, ממתקים בתור פרס ופינוק, חטיפים בכל רגע פנוי... אם נוסיף לזה פופולאריות צונחת של פעילות גופנית ומשחקי חצר, מה הפלא שהמשקל המצטבר של ילדינו הולך וגדל?

אם במקרה של מבוגרים עם עודף משקל, פתרון הבעיה תלוי אך ורק בנכונות המבוגר לטפל בעצמו, במקרה של ילדים, פתרון הבעיה טמון בנכונות ההורים להכיר בבעיה. והורים רבים מסרבים בתוקף להכיר בבעיית עודף המשקל של ילדיהם. ההורים עד לרגע אחרון יטענו כי מדובר בהשמנה זמנית שתיעלם עם הגיל, כי מדובר בגנים, בסוג של התפתחות תקינה, בתיאבון בריא... בין התירוצים הנפוצים גם הטענה כי המשקל לא מפריע לילד החברותי ללמוד, לשחק, לחייך ולשמוח. לעיתים רק כשהילד מגיע לרופא, ההורים מתחילים להפנים כי גוף בריא ומשקל סביר לא יפריעו לילד להמשיך לשחק, ללמוד ולחייך, אך יאפשרו לו לעשות זאת בלי בעיות בריאותיות ובלי להתנשף בכבדות.

תהליך ההרזיה אצל ילדים גם קשה ומורכב יותר מאשר אצל מבוגרים. אי אפשר להודיע לילד כי ממחר הוא עושה דיאטה ובזה לסיים את העניין. אומנם אנחנו בתור מבוגרים אחראיים יכולים להגביל את התפריט שלו, אך כפיית הדיאטה ללא טיפול בבעיות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות תעזור לזמן קצר בלבד. אחריה לרוב תגיע עליה עוד יותר גדולה במשקל וירידה עוד יותר חמורה בביטחון העצמי.

אם הרופאים שללו סיבה רפואית להשמנה, על כל המשפחה להירתם למשימה ולעזור לילד שסובל מעודף המשקל. לא יתכן כי ילד יהיה היחיד שיקפיד על הדיאטה בבית בו כולם אוכלים להנאתם מכל טוב. לרוב הילדים גם אין משמעת עצמית חזקה מספיק כדי להימנע לאורך זמן מפיתויים. אם על הילד לוותר על חטיפים וממתקים, זה אומר שכל בני המשפחה יצטרכו לעשות זאת. כך גם הילד לא ירגיש שהוא נמצא בעונש לא מוצדק, אלא ייהנה מתהליך משפחתי של מעבר לאוכל בריא יותר. בסך הכול כל בני המשפחה ירוויחו מהחלפת מזון לא בריא בפרות וירקות.

וכאמור, לא ניתן לפתור את הבעיה באמצעות דיאטה בלבד ללא טיפול בשורשי הבעיה. כשלא מדובר בשורשים בריאותיים של ההשמנה, לעיתים קרובות מדובר באכילה כפייתית שבאה לפצות על כאב נפשי. תחושת בדידות ופחדים בגיל צעיר מביאים לעיתים קרובות להתמכרות של ממש למזון מהיר, חטיפים וממתקים. במקרה הזה איסור גורף של המזון הזה לא יעשה את העבודה, אלא רק עבודה עם מטפל מוסמך שיעזור לילד להתגבר על הבעיות ולהפסיק לחפש בצלחת את הפתרון לבעיות.