אאא

כבר חלפה שנה. שנה מאז רעמו צופרי האזעקה ונחתו הטילים על הדרום כולו. שנה לכניסת כוחות צה"ל לרצועה והנחתת המכה הקשה על אנשי החמאס.

בצבא מרוצים מתוצאות המלחמה ההיא שגרמה לרגיעה שכמותה לא הייתה באזור שנים רבות. אמנם הטילים ממשיכים ליפול אחת לכמה ימים, כמו שהיה אתמול, ממש בעת שבאשקלון התכנסה הצמרת הביטחונית של ישראל כדי להעניק את הצל"שים למצטייני המבצע.

הפעם לא גרמו הטילים להפעלת הצופרים, שכן העננים הכבדים והגשם הטורדני, מנעו בעד מערכות הזיהוי את הגילוי המוקדם של הרקטות שנפלו והתפוצצו בשדות פתוחים סמוך לשדרות, בלא כל פגע, ברחמי שמיים מרובים. קולות ההתפוצצות נשמעו ברדיוס גדול, והבהילו רבים שכבר התחילו לשכוח את קולות הפיצוצים, וחשבו שאלו כבר לא יחזרו.

ובאותה שעה ממש התקיים טקס הענקת הציונים לשבח על לחימה מסורה במבצע "עופרת יצוקה", במכללה האקדמית שבאשקלון, העיר למודת הטילים והפגיעות.

שלושה מהלוחמים קיבלו ציון לשבח מטעם מפקד הפיקוד, לשניים מהלוחמים הוענק ציון לשבח מטעם מפקד האוגדה, לוחם אחד קיבל ציון לשבח מטעם מפקד הבסיס ושני לוחמים נוספים קיבלו ציון לשבח ממפקד החטיבה. בין מקבלי הצל"שים ארבעה קצינים וארבעה לוחמים. אחד מהלוחמים לחם במבצע במסגרת שירות המילואים שלו.

בפתח הטקס הקרין צה"ל בהקרנת בכורה, את סרט הווידיאו שהכין במלאת שנה למלחמה ובו כבר משולבים כל סיפוריהם של הצל"שניקים הטריים. "כיכר השבת" מציג את הסרט כפי שהוקרן אמש באשקלון ובו כאמור סיפורי הלוחמים שהוגדרו על ידי אלוף פקוד הדרום כמי שגילו דבקות במשימה, יוזמה ותושייה, חירוף נפש וסיכון אישי, כושר מנהיגות תחת אש, קור רוח, אחריות אישית, שיקול דעת ודוגמה אישית.