אאא

הותר לפרסום שמם של הישראלים שנהרגו בפיגוע הירי  שאירע אתמול (שבת) בשעות אחר הצהרים במוזיאון היהודי בבריסל. זוג הישראלים ההרוגים הם עמנואל ומירה ריוה תושבי ישראל. עמנואל, בן 54, ומרים (53) הותירו אחריהם שתי בנות, נערות בנות 15 ו-16. במשרד החוץ אמרו הבוקר (ראשון) כי מדובר בבני זוג בשנות ה-50 לחייהם. מאז הפיגוע משרד החוץ נמצא בקשר רציף עם גורמי הביטחון בבריסל אמונים על חקירת האירוע האנטישמי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע: "אני מגנה בחריפות את הרצח שבוצע היום במוזיאון היהודי בבריסל ומשתתף בצער משפחות הקורבנות. מעשה הרצח הזה הוא תוצאה של הסתה בלתי פוסקת נגד היהודים ומדינתם. על אדמת אירופה ממשיכות להישמע עלילות וכזבים נגד מדינת ישראל, תוך התעלמות שיטתית מהפשעים נגד האנושות ומעשי הרצח שנעשים באזורנו".

"התשובה שלנו לצביעות הזאת היא אמירה בלתי פוסקת של האמת, המשך מאבק עיקש בטרור וביצור כוחנו". הוסיף נתניהו.

שר החוץ, אביגדור ליברמן גינה את הפיגוע ואמר כי מדובר ב"תוצאה בשטח של ההסתה האנטי-ישראלית והאנטישמית שמתבטאת, בין היתר, בקריאות לחרם על ישראל ובחרמות על מוצרים ישראליים, בפעילויות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ובעמדה חד-צדדית אוטומטית נגד ישראל".

"במהלך ההיסטוריה עברה האנטישמיות גילגולים רבים אך הבסיס נשאר תמיד אותו בסיס: שנאת יהודים, רק בגלל שהם יהודים, באשר הם, ואין זה משנה אם הם חיים בירושלים, בת"א, באריאל, בחברון, בבריסל או במאדים". הוסיף ליברמן.

שר החוץ אומר כי הוויכוח עם הפלסטינים היינו וויכוח שעלול להגיע לאנטישמיות: "לכן, הפעילות שמתכנה "פרו-פלסטינית", פעילות ששוב, כמו בימים האפלים ההם קוראת להחרים "סחורות של יהודים" ופועלת באגרסיביות נגד הדמוקרטיה היחידה במזה"ת, היא פעילות אנטישמית נטו ולא חלק מויכוח מדיני לגיטימי לגבי סכסוך על שטח שכמוהו יש במקומות רבים בעולם".

"האירועים האנטישמיים האחרונים בקנזס, בטולוז והערב בבריסל הם נורת אזהרה גדולה ומהבהבת לכל אלו שמדעת או לא, משתפים פעולה עם ההסתה הזו כשהם ממהרים" אמר ליברמן והוסיף "כל פעם מחדש, לגנות את ישראל ולהשוות בנייה של בית עבור משפחה יהודית בארץ אבותינו לפעולות טרור רצחניות ואכזריות של אנטישמים וטרוריסטים בני-בליעל, בעזה או בבריסל"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

היורים, כל לפי הדיווחים בבריסל, הגיעו למקום באמצעות מכונית מסוג אודי, חנו בכניסה למוזיאון היהודי ולאחר ביצוע הירי נמלטו באמצעות רכבם.

"שמעתי רעש שנשמע כמו ירי, לפחות חצי תריסר יריות. אז היה שקט במשך דקה, ואז הירי התחדש, עוד חצי תריסר יריות. המשטרה הגיעה וסגרה את האזור. גם אמבולנסים הגיעו למקום. כל הרובע נסגר, וכעת יש פה כוחות משטרה גדולים, שוטרים סמויים, אמבולנסים ועוברי אורח רבים" אמר אחד מעדי הראייה.

שרת הפנים הבלגית ז'ואל מילקה שהייתה באזור, אמרה מוקדם יותר כי "הכל מצביע על כך שמדובר בפיגוע אנטישמי". שר החוץ של בלגיה, דידייה ריינדר, הגיב לאירוע בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "אני בהלם מהרצח שבוצע במוזיאון היהודי. מחשבותיי עם הקורבנות ועם משפחותיהם".

המוזיאון היהודי נמצא תחת אבטחה גם בימי שגרה, והוא ממקום בסמוך לבית הכנסת הגדול של בריסל שהיה בעבר מטרה לפיגועים.