אאא

"החטא הקדמון של סיפור הסמינרים, היה זמני הרישום. תמיד עשו את הכל בחודשים יולי אוגוסט, התשובות היו מגיעות מאוחר, כך שלא נותר זמן למי שלא סודר, וזה מה שגרם בדרך כלל למספר תלמידות גדול להישאר בבית בתחילת השנה" כך מ"מ רה"ע ירושלים הרב יצחק פינדרוס בשיחה עם 'כיכר השבת'.

בעקבות כך דאג פינדרוס, העומד בתיאום צמוד עם חברי 'וועדת הרבנים לעניין הסמינרים', להקדים בכמה חודשים את זמן הרישום, ולאכוף את הוראות וועדת הרבנים הקובעות קריטריונים ברורים לקבלה לסמינרים. בין היתר בנוגע לאחיות של תלמידות, ולתלמידות נכות.

למנהלי סמינרים שהתחכמו וסירבו לשתף פעולה עם הקו שהכתיב, שלח פינדרוס מכתב תקיף, ובו "בישר" להם, כי לאור הוראות וועדת הרבנים "לא יוכל האגף לחינוך חרדי לשתף עימכם פעולה ולקדם את מוסדכם... וזאת עד לקבלת הוראה אחרת מוועדת הרבנים".

חלק מהמנהלים הגיבו אמנם במכתב מחאה על מכתבו של פינדרוס, אלא שהוא עמד על שלו, והודיע כי הוא רק "מבצע את הוראות הרבנים".

על פי הנתונים שבידי מנהלי האגף, בזמן הזה אשתקד בשנת תשס"ז, נותרו כ-320 בנות ללא מקום לימודים. בשנת תשס"ח נותרו בזמן הזה 388 בנות ללא מקום לימודים, ואילו השנה מספר התלמידות כיום שעדיין אינן מסודרות, עומד על כ-110 בלבד. כשהצפי הוא, שעד תחילת השנה, ירד המספר עוד, ויעמוד על כ-30 תלמידות לכל היותר.

הטיפול בבעיית הקבלה למוסדות החינוך, אינו חדש לפינדרוס. כבר בביתר, בשבתו על כס ראש העיר, סגר פינדרוס מבנה השייך לעירייה, כשמנהליו לא צייתו להוראות הקבלה. הטיפול היסודי בסוגיית הסמינרים בירושלים, מהווה עבורו מסתבר, המשך טבעי למהלכים בהם היה שותף בעבר.

שורש הבעיה בעיר, הינם אחוזי הגידול הגבוהים של התלמידות, אל מול המקום המצומצם בארבעת הסמינרים הגדולים והמבוקשים. מה שגורם ללחץ עצום ומספר תשובות שליליות דרמטי.

ס"ה בירושלים ישנם כיום כ-2600 תלמידות חרדיות המסיימות כיתה ח' ועולות לסמינרים. אחרי ניפוי כאלף תלמידות ההולכות לסמינרים החסידיים, נותרות עוד כ-1600 בנות המבקשות להתקבל לסמינרים הגדולים. אלא ששם יש מקום בקושי ל-800 בנות, מה שאומר שחצי מהתלמידות לא יתקבלו.

כחלק מהדרך לפתרון הבעיה, הודיע פינדרוס על תמריצים בסך מאות אלפי שקלים, למוסדות שיפתחו כיתות נוספות. התמריץ הזה אמנם לא פתר את הבעיה, אבל הוסיף כ-10 עד 15 בנות לכל סמינר.

"העיקר מבחינתי" אומר פינדרוס, "הינה השקיפות וביטול כל הדילים והפרוטקציות שנהגו עד היום. הודעתי למנהלים לקבל עכשיו את כל מי שהם יכולים, לא לשמור שום מקומות לפרוטקציות. מהרגע שנתמלאה המכסה, הודענו להורים שאין מקום פיזי במקומות הנ"ל, ומכיוון שהכל השנה נעשה כאמור מוקדם יותר משנים קודמות, הצלחנו ביתר קלות למצוא פתרונות הולמים לרוב אלו שנותרו ללא מענה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מי שנהנים מפעילותו של יו"ר דגל התורה, הם כמובן גם התלמידות הספרדיות, ששנים רבות נפלו בין הכיסאות, כאשר למעט אי אלו 'פרוטקציונריות', לא הצליחו נציגי ש"ס לטפל בבעיה.

על הרקע הזה, ובאופן נדיר, זוכה פינדרוס – איש דגל התורה, לשבחים רבים גם מיואב ללום, מי שנתפרסם כמוביל המאבק נגד האפליה העדתית: "את הנתונים הללו שמעתי בפגישה אישית שהייתה לי עם הרב פינדרוס" מספר ללום, "אני מקווה שהנתונים אכן מדויקים ושמדובר בהתקדמות לכיוון הנכון, אך הדרך עדיין רחוקה. כפי שאמרתי לרב פינדרוס יש לפעול לכך שועדת הרבנים תהיה מורכבת מרבנים ודיינים בעלי שיעור קומה, כאלו שאינם שנויים במחלוקת ואינם עסקנים. לוועדה שכזו יש לתת סמכויות נרחבות לפיקוח שיביא למיגור תופעות פסולות הקיימות ברישום למוסדות החינוך במגזר החרדי".

וללום גם אינו נותר חייב לפעילי ש"ס: "פעילותו של הרב פינדרוס מוכיחה, כי כאשר רוצים לטפל ולפעול הדבר אפשרי. חבל מאוד שתנועת ש"ס ומנהיגיה הפוליטיים אינם משכילים להבין כי כמעט ו"אין בית אשר אין שם מת". יש להם הרבה מה ללמוד מפעילותו של הרב פינדרוס בעניין".

"...לא אוכל לפעול לקידום מוסדכם". חלק מחלופת המכתבים החריפה שבין פינדרוס למנהלי הסמינרים, כפי שהגיעו למערכת 'כיכר השבת'.

מכתב 1.

מכתב 2.

מכתב 3.

מכתב 4.

מכתב 5.