אאא

לנוכח התנגדות סיעת ש"ס לכוונת האוצר להטיל מע"מ על פירות וירקות, החל סגן ראש הממשלה ושר הפנים, יו"ר ש"ס השר אלי ישי, לגבש בימים האחרונים הצעה חלופית הכוללת כמה סעיפי קיצוץ שיסתכמו ב-1.8 מיליארד שקל, הסכום החסר בתקציב המדינה שאותו נועד לממן ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות. ישי צפוי להציג את ההצעה בפני בכירי האוצר כתחליף להצעת האוצר להעלות את המע"מ על פירות וירקות בקרוב.

אחת ההצעות שמציע ישי היא הקפאת שכר במגזר הציבורי למשך שלוש שנים לעובדים המשתכרים פי שלושה משכר מינימום. גורמים כלכליים העריכו בפני השר ישי כי סעיף זה יביא לחיסכון של כ-100 מיליון שקל. בסביבות השר ישי היו אף מי ששקלו להגיש את ההצעה להקפאת שכר כהצעת חוק.

ההצעה הכוללת של ישי צפויה לכלול כ-6 עד 7 סעיפים נוספים, שהמשותף להם הוא העצמת הנטל על השכבות החזקות ולאפשר לאוצר לסגת מכוונתו המקורית, תוך כדי מציאת מקורות תקציביים אחרים.

בשבוע שעבר תמכה סיעת ש"ס בהצעת התקציב שהובאה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת, על אף שכוונת האוצר להטיל מע"מ על פירות וירקות נכללה בה. בש"ס הבהירו אז כי אם יישאר הסעיף במסגרת הצעת חוק התקציב עד לקריאה השנייה והשלישית, לא תוכל הסיעה להצביע בעדו. אמש אמר השר ישי בישיבת סיעת ש"ס כי הוא "מחזק את חברי ש"ס בוועדת הכספים שעושים עבודה נפלאה בדיונים על התקציב. אני מודיע באופן ברור שש"ס לא תוכל לתמוך בתקציב שיש בו פגיעה בחלשים, ומע"מ על פירות וירקות זה שיא הפגיעה".

באוצר ייאבקו

באוצר, לפי שעה, מתכוונים להיאבק על השארת סעיף ביטול הפטור ממע"מ במסגרת התקציב, ומסרו בתגובה כי "הפטור שניתן מתשלום מע"מ על פירות וירקות נולד בחטא ומקורו בלחצים פוליטיים. מדובר בעיוות מס שמביא איתו תופעות שליליות של העלמות מס. עמדת משרד האוצר היא כי על המע"מ במדינת ישראל להיות אחיד ובכלל זה המע"מ אינו כלי סוציאלי. יש להזכיר כי האוצר התחייב לפצות את השכבות החלשות בגין הטלת המע"מ, זאת בנוסף לתוספות קצבאות הילדים וקצבאות הזקנה אשר גדלו בכמיליארד שקל וחצי".