אאא

צה"ל מתאים לחרדים? חייל חרדי שהתגייס לצה"ל וקיבל אישור ממפקדיו בהם רב הבסיס - המאפשר לו לגדל זקן נדרש לגלח את זקנו ומשסירב נשלח ל-21 ימי ריתוק וכעת מפקדיו מאיימים לשלוח אותו לכלא.

מדובר בחייל המשרת בבסיס תל נוף של חיל האוויר ומאז התגייסותו לצה"ל הוכר כחייל בודד משום שמשפחתו שהתנגדה להתגייסותו לצה"ל ניתקה עמו קשר. עם החלטת מפקדיו לשפוט אותו שוב סירב החייל לחזור לביתו ומאז משפחתו מנהלת מלחמה תקשורתית נגד צה"ל בניסיון לאפשר לבנם לגדל זקן.

אחיו סיפר לרשת ב' את ההליך שמעיד יותר מכל כי צה"ל אינו מתחשב לעתים ברגשותיהם של חיילים חרדים. "הוא דיבר עם הרב (רב הבסיס - צ.ג.), הרב מכיר אותו אישית ויודע שהוא חייל חרדי עם כיפה שחורה ועם זקן שאת זה אישר הרב עצמו".

לדבריו, "בשלב שאמרו לו כי הוא יעלה למשפט, אחרי שכבר קיבל ריתוק 21 יום, הוא החליט שהוא לא ייכנס לכלא ועזב את הבסיס כי לא היה לו פשוט מה להפסיד כבר". אחיו הוסיף כי "הוא עשה את כל מה שהוא יכול. הוא דיבר עם המפקדים. דיבר עם הרב. הוא עשה את זה בלית ברירה".

באשר לטענות צה"ל כי החייל המדובר אינו חרדי, אחיו הכחיש זאת בתוקף ולדבריו תימוכין. "הרב מכיר אותו אישית. הרב בחן אותו בהלכות ובכל דבר שאפשר לבחון לבדוק שחייל חרדי או אפילו דתי. הרב אמר לו בפירוש שהוא מכיר אותו בתור חייל חרדי והוא יאשר לו את זה וידבר עם מפקדיו ואחרי שהוא דיבר עם המפקד, הרב התקשר לאחי ואמר לו לא מגיע לך זקן משום שאחד המפקדים הולך ראש בקיר".

מאז התגייסותו לצה"ל, המשפחה ניתקה עימו קשר ומשום כך צה"ל הגדיר אותו כחייל בודד. "אחי החליט שהוא מתגייס ואנחנו משפחה שכולה", מספר אחיו על התהליך. "הוא החליט ללכת בדרך של דודו והמשפחה החליטה שזה סוג של קו אדום והמשפחה הזהירה אותו כי לא יוכל לשוב לביתו אבל הוא החליט בכל מחיר ללכת לצבא".

לדבריו, "הייתה לו שאיפה לעשות קריירה צבאית, להמשיך ולהגיע כמה שיותר רחוק וזה מאוד כואב למרות כל מה שהוא עבר במשפחה וגם בבית מתנהגים אליו כך".

האח קובל על הפרשה ואומר כי הנושא עלול להוביל לירידה בגיוס החרדים לצה"ל. "אני לא מבין איך הצבא רוצה שיתגייסו חרדים ברגע שתוקעים להם כל כך הרבה מקלות בגלגלים. אני מקווה מאוד שמישהו יתעשת שם כי כך אי אפשר להמשיך".