אאא

"אתם יכולים להפסיק לדאוג מחולשתו של הדולר, אבל אתם יכולים גם להפסיק לצפות להתחזקות משמעותית של המטבע האמריקני", במילים אלה נפתחה הסקירה של אלברט בוזו, שמתמחה במסחר בחוזים עתידיים, באתר CNBC.

בסקירה שעוסקת במגמות המסחר במט"ח לקראת השנה הבאה, בוזו מצטט אנליסטים ומומחי מט"ח מבתי השקעות אמריקניים שמעניקים תחזיות לגבי כיוונו של הדולר בזירת המט"ח הגלובלית.

"רוב האנליסטים בשוק המט"ח מעריכים כי הדולר האמריקני ירשום בתחילת השנה התחזקות - כשהסוחרים מתמחרים התחזקות נוספת של הכלכלה האמריקנית בסיוע הבנק המרכזי", נכתב בסקירה. "עם זאת", סוייג, "הרבה תלוי בכמה גרועים יהיו שערי החליפין של מטבעות זרים אחרים כמו האירו, הליש"ט והין היפני". במהלך החודשים האחרונים, נזכיר, הדולר נסחר בשפל של יותר משנתיים מול האירו, הרבה מתחת לשער של 1.5 דולר לאירו.

"יותר מדי מכרו דולרים", אמר מייקל וולפולק, אסטרטג מט"ח בכיר בבנק אוף ניו יורק. "אני מייחס זאת לסגירת פוזיציות לקראת סוף השנה, ולפעילות ספקולטיבית", הוסיף.

וולפולק כנראה נמנה עם האופטימיסטים שבאנליסטים לגבי כיוונו של הדולר ב-2010, בעוד שרוב המומחים צופים התחזקות קלה של המטבע, ולאו דווקא זינוק, ואף אחד מהם לא צופה ראלי ממשי של המטבע בשנה הבאה. "שער הדולר נמוך מאוד, והוא חייב לתקן", אמר רוברט ברוסקה, כלכלן בכיר ב-FAO Economics.

באופן כללי, המומחים מעריכים כי הדולר יישאר חלש ביחס למטבעות של מדינות וכלכלות מוטות סחורות כמו למשל קנדה, אוסטרליה וברזיל, וכי הוא יתחזק ביחס למטבע הבריטי, היפני והאירופי. "לאחר מספר שנים של שוק דובי שהוביל את הדולר לשפל, הרע מכל בדולר בהחלט נגמר", להערכתם.

"היינו עדים לשינויים תכופים בסנטימנט", אמר בוריס סקלוסברג מחדר המסחר ב-GFT Forex. "כל ההערכות החלו לשנות כיוון בחודש דצמבר, לאחר נתוני התעסוקה שהפתיעו לטובה בארה"ב", הוסיף. בתחילת החודש, נזכיר, משרד העבודה האמריקני דיווח כי בחודש נובמבר נגרעו מהמשק האמריקני רק 11 אלף משרות - הרמה המנוכה מזה כמעט שנתיים, וטוב בהרבה מהתחזיות המוקדמות.

לסיכום, האנליסטים מעריכים, כי כיוונו של הדולר ב-2010 יהיה תלוי רבות בכיוונה של הכלכלה האמריקנית, ובהתאם ביחס למטבעות והכלכלות הגלובליות האחרות. "עם השינויים בכלכלה, יבואו שינויי הריבית הבסיסית בארה"ב, אמר דייויד פירס מ-GPS Capital Markets. "אנחנו נראה חוזקה של הדולר בטווח הזמן הקצר, הרבה הודות לבעיות בכלכלות מחוץ לגבולות ארה"ב, אך מה יהיה לאחר מכן - אף אחד לא באמת יכול לחזות", לדבריו.