אאא

חסידות ויז´ניץ קמה ליום של חשבון נפש והתעוררות. כ"ט תשרי תשע"א, ייחרט בזיכרון הקולקטיבי של החסידים כיום שבו הובאו לקבורה גווילי אחד-עשרה ספרי התורה שעלו בלהבות השמימה, בעיצומו של חג הסוכות.

היום כולו, בהוראת חברי בד"ץ החסידות, הוקדש לתפילה וללימוד. בשעה 14:00 בצהריים התכנסו אלפי אברכים בבית-המדרש של החסידות בבני-ברק לעצרת תפילה.

הציבור אמר פסוק בפסוק את ספר רביעי וחמישי בתהילים, ואחר-כך את נוסח הסליחות בלב שבור.

"האבל על ספרי התורה נשאר לנצח"

ואז באה מסכת הנאומים. פוסק הדור, מרן הגר"ש וואזנר שליט"א בחר במילים חריפות כדי לעורר את הקהל בעניין כבוד התורה וכבוד בתי-הכנסת. "כבר הסבירו גדולי ישראל מדוע בני עדות המזרח לא נפגעו בשואה - משום שהם הקפידו הקפדה יתירה בכבוד בית-הכנסת".

הגר"ש וואזנר דיבר על תופעה חמורה: מכשירים סלולריים הפועלים באין מפריע בבתי-הכנסת, גם במהלך תפילות. "התופעה הזאת חייבת להיפסק, מוכרחים להתחזק בזה", אמר הגר"ש.

הגרמי"ל לנדא, רב ואב"ד בני-ברק, התייחס לאבל הכבד ששורר בעקבות שריפת ספרי התורה. "בניגוד לפטירתו של אדם, אז האבל נפסק לאחר תקופות מסוימות, הכאב והצער על ספרי התורה שנשרפו נשאר לנצח".

הגה"צ רבי ישראל הגר, בנו של כ"ק האדמו"ר מויז´ניץ, קרא לציבור להתרחק מכלי המשחית ולהתעלות בקדושה. "צריך לכבד את בתי-הכנסת, ולא לדבר בתפילה", אמר לאלפים שהתאספו בבית-המדרש.

עשרות אלפים אבלים

בכל העת, האדמו"ר מויז´ניץ שהה בחדרו הסמוך לבית-המדרש והשתתף משם בעצרת ההתעוררות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סמוך לשעה 17:00 בערב יצאה הלווית הענק לרחובות העיר. את ספרי התורה, שהוכנסו מבעוד מועד אל כדי חרס, נשאו חברי בית הדין של ויז´ניץ כשמאחוריהם עשרות אלפים, אבלים וכואבים.

כ"ק האדמו"ר מויזני´ץ נסע בראש הלוויה, בזמן שגווילי ספר התורה הועלו על משאית. להערכת המשטרה כ-30,000 איש השתתפו בלווית הענק.

בתום המסע קורע הלב, נטמנו ספרי התורה בחלקה מיוחדת בבית-החיים של בני-ברק.

בויז´ניץ, כזכור, החלו מיד לאחר השריפה בתהליך שיקום ארון הקודש וכתיבת ספרי תורה חדשים.

ל"כיכר השבת" נודע כי שני גבירים תרמו במהלך השבוע החולף שני ספרי תורה חדשים. לצידם, הולך ונכתב ספר תורה מיוחד שיאחד את החסידים. כל חסיד נדרש לשלם ח"י שקלים עבור אות בספר-התורה.