אאא

מבצע צוק איתן: שר הממשלה אומרים הבוקר (ראשון) כי מה שנותר למדינת ישראל הוא להכריע את ארגון הטרור החמאס ברצועת עזה וראש הממשלה מבהיר כי המבצע נמשך וישראל לא תנהל משא ומתן תחת אש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה המתכנסת בקריה בתל אביב כי "מבצע צוק איתן נמשך. בשום שלב לא הכרזנו על סיומו. המבצע יימשך עד השלמת ייעודו - השבת השקט לתקופה ממושכת. אמרתי לאורך כל הדרך, זה ייקח זמן ודרוש אורך רוח".

"ישראל לא תנהל משא ומתן תחת אש", הבהיר נתניהו, "נפעל בכל דרך כדי לשנות את המציאות הנוכחית, כדי להביא שקט לכל האזרחים".

שר החוץ ויו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן התייחס הבוקר קודם כניסתו לישיבת הממשלה השבועית לדרישות חמאס במשא ומתן בקהיר ואמר: "ברור כרגע שדרישות המינימום של חמאס זה הרבה מעבר למקסימום שישראל מוכנה להסכים לו".

"המצב לא יכול להימשך ולו היו מקשיבים ומקבלים את הטיעונים שלנו ביום הראשון, כפי שהצגנו את זה, היינו אחרי השלב הזה", אומר ליברמן.

"מה שנשאר זה להכריע את החמאס, לנקות את השטח ולצאת כמה שיותר מהר", הוסיף שר החוץ.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר כי "חמאס החליט לחדש את האש ביום שישי בבוקר. מאז החל ירי רקטות ופצצות מרגמה בעיקר לעבר עוטף עזה, צה"ל תוקף בעוצמה עשרות רבות של מטרות, פוגע במחבלים, משגרים, רקטות ועוד".

"אם חמאס חושב שיתיש אותנו הוא טועה", הוסיף שר הביטחון, "נשוב למשא ומתן רק לאחר הפסקת האש. לא ננהל משא ומתן תחת אש".

יעלון הוסיף ואמר כי "אני מבין את תושבי הדרום שמצפים לשקט וביטחון. כפי שאמרנו ביציאה למבצע ובמהלכו - לא נתפשר על דבר מלבד הפסקה מוחלטת של הירי ונמשיך עד שנשיג זאת".

"המבצע מתנהל לא רק במישור הצבאי אלא גם במדיני בשיקול דעת", הוסיף שר הביטחון.

חבר הקבינט השר גלעד ארדן התייחס לאפשרות של חיסול בכירי חמאס ואמר: "אם תהיה הזדמנות לפגוע בראשי חמאס, כולל הדרג המדיני, גם הם יחוסלו".

לאפשרות שמדינת ישראל תכבוש את רצועת עזה אמר: "אנחנו מגיעים לנקודה שבה נצטרך לקבל הכרעה - גם אם זה אומר לכבוש את הרצועה ולמוטט את חמאס. לא נהיה מוכנים לסבול את הירי לאורך זמן, גם לא קצר".

חבר הקבינט השר יובל שטייניץ אמר: "המבצע עצמו לא הסתיים. אם וכאשר האש תימשך - אנחנו נשקול גם הרחבה קרקעית או אווירית כזו או אחרת של המבצע".

שר הפנים גדעון סער התייחס גם הוא למצב ברצועת עזה ואמר: " יש לשבור את הכוח הצבאי של חמאס בעזה. זה היה נכון קודם וזה נכון עכשיו".

בנתיים, ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך. לאחר השעה 6:00 בבוקר הופעלה אזעקה ביישוב במועצה האזורית אשכול בעקבות זיהוי של ירי רקטות מרצועת עזה. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים, לא היו נפגעים ולא דווח על נזק.

לאחר השעה 9:00 נורה מטח רקטות לעבר יישוב אחר במועצה האזורית אשכול. ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בשני יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון הופעלה אזעקה במהלך הלילה אך לאחר זמן קצר התברר כי מדובר באזעקת שווא.

במהלך הלילה תקף חיל האוויר 20 יעדים ברצועת עזה. מיום שישי בוצעו 150 תקיפות ברצועה. לפי הערכות כעשרה מחבלים נהרגו ביממה האחרונה.

בשבוע שעבר קראו הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ואלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן לתושבי היישובים בעוטף עזה לשוב לבתיהם אך ביום שישי חודש הירי ותושבי נחל עוז החליטו שלא לשוב לבתיהם עד לשובו של הביטחון שהובטח להם.

בימים אלו שוהים בקיבוץ רק 50 תושבים מתוך כ-100 משפחות, כולם בעלי תפקידים המחייבים את הישארותם בקיבוץ, כל היתר עזבו. עשרות מתושבי הקיבוץ החליטו להישאר בפנימיית "הדסה נעורים" בשרון שבה הם משתכנים בשבועיים האחרונים.

"זה חוסר אחריות גדול מאוד לקחת את הילדים ולחזור לקיבוץ כי יש הפסקת אש. אנחנו כבר חודש מחוץ לקיבוץ ולא הכריזו שם מצב חירום. יש כאלה שבהפסקת האש האחרונה החליטו לחזור. אנחנו החלטנו שאנחנו לא חוזרים", אומרים התושבים.

עופר כהן, אב לארבעה אומר כי "חייבים הסכם, אחרת הכול יחזור שנית ועוד שנתיים יהיה עוד סבב של מלחמה. לא מספיק הפסקת אש, צריך הסכם שיבטיח לנו שקט לשנים ארוכות, צריך לפתור את הבעיה של חמאס. לצערנו, יש לנו ניסיון כבר פעם שלישית ואנחנו יודעים מתי לחזור. אף אחד לא רוצה לחשוב על חזרה לקיבוץ. הייתה קבוצה גדולה עם הילדים שלקחו אחריות וחזרו. אף אחד לא חשב שיהיה שקט שם".