אאא

עד כמה אטום ומתנכר יכול להיות שר יהודי בממשלת ישראל, כלפי יום האבל הגדול של העם היהודי? התשובה הכואבת משתקפת מהעובדה הבאה: סגן ראש הממשלה השר דן מרידור, סועד להנאתו בפרהסיה, במסעדה תל אביבית בצהרי צום תשעה באב בפגישת עבודה עם דיפלומט זר .

השר מרידור יש להזכיר, אינו נמנה על נציגי תנועת מר"צ, אלו הרואים בהתנכרות הפומבית למסורת ישראל כאידיאל. מרידור הינו חבר כנסת מטעם הליכוד, תנועה שרבים ממצביעיה הינם אנשים דתיים ושומרי מסורת, ומכהן כסגן ראש ממשלת ישראל.

היותו של מרידור שר בממשלת ישראל, הופכת את התנהגותו זו לבוטה ומזלזלת יותר, ואת העניין לחמור שבעתיים. שהרי גם אישי שמאל שהחזיקו בעבר בתפקידים ממלכתיים, ידעו לכבד את מסורת ישראל ולא להתנהג כך באופן פומבי מתריס ומזלזל.

כתב ´כיכר השבת´ מוסיף ומציין כי תשעה באב מוגדר, על פי החוק הישראלי, כיום אבל לאומי, מה שמגביר ומגדיל את עוצמת העניין, מצידו של מרידור, לכל הפחות.

יצוין, כי מי שהתקשר לדווח לנו על העניין, הינם סועדים במסעדה עצמה: "אנו אמנם לא שומרים את הצום, אבל מאידך איננו שרים בממשלת ישראל המחויבים למעט רגישות לחלק נכבד בעם שצם ומתאבל היום", אמרו, "היינו בהלם כשראינו אותו".

מעשיו של מרידור אינם ניתנים להצדקה בשום דרך. שהרי אם ביום הזיכרון לחללי צה"ל אין פריבילגיה לפתיחתו של שום עסק שהוא, ובכל מגזר שהוא (ובהצדקה מלאה), הרי שביום האבל הגדול של עם ישראל, על חורבן מקדשו, על הגלייתו מארצו, על הריגת בניו ובנותיו ועל פיזורו בין העמים, אין שום הסבר שיכול התקבל. להתנהגות שכזו צריך הרבה יותר מאטימות. צריך להיות חצוף.

לכתב 'כיכר השבת' שהמתין בחוץ לשר עד לסיום סעודתו, הסביר מרידור, כי לטעמו, "כיום, אחר שחרור ירושלים, אין עוד שום סיבה להתאבל על מה שקרה לפני 1939 שנה... עד לשחרור ירושלים הייתי קורא מגילת איכה, מאז 67 אני חושב שאין חורבן יותר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

החוק הישראלי קובע את תשעה באב כ'יום אב לאומי', האם אתה אומר בעצם שלהשקפתך החוק צריל להיות מבוטל?

"אני חושב שיש מקום לציין את היום הזה, אבל לא להתאבל בו".

אינך סבור שמעמדך כשר בממשלת ישראל וכחבר הליכוד - תנועה שרבים מחבריה דתיים ומסורתיים, מחייב אותך לרגישות?

"אני נגד חדירה לפרטיות..."

אבל כאן זוהי מסעדה במרכז תל אביב, לא חדרו לפרטיות שלך, אתה התנהגת כך בפרהסיה....

"אני מבין שזה כואב לכם ולא מקובל עליכם, אבל לדעתי אין שום סיבה להיות באבל..."

עירית, מלשכת השר מסרה בתגובה ל´כיכר השבת´: "אני אשמה בכך, אני קבעתי לו את הפגישה במסעדה. כנראה שהוא לא היה ער לזה ואני לא הייתי ערה לזה".