אאא

שר הביטחון, אהוד ברק, יוצא היום לביקור בזק בקהיר. סיבת הביקור אינה שחרורו של גלעד שליט, אלא תוכנית רגיעה ארוכת טווח שיוזמת ההנהגה המצרית.

המצרים הציבו להנהגת החמאס בעזה אולטימאטום וגיבשו תוכנית שזכתה לברכת ושינגטון והרשות הפלסטינית והסכמה שבשתיקה של ממשלת ישראל.

עיקרי התוכנית: בתחילת השנה הבאה תערכנה בחירות ברשות הפלסטינית. עד הבחירות ימונה גוף שינהל את עזה בו ישתתפו כל הפלגים הפלסטיניים.

כל ארגוני הסירוב הפלסטיניים ובראשם החמאס יתחייבו לכבד את תוצאות הבחירות. גם הפת"ח יתחייב כי יקבל את תוצאות הבחירות שייערכו בעזה ובגדה.

הגוף שינהל את רצועת העזה בתקופת המעבר, עד לבחירות בתחילת השנה הבאה, יהיה כפוף ישירות לנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. המעצרים ההדדיים שנערכים בעזה מצד החמאס ובגדה מצד הפת"ח ייפסקו.

עסקת שליט תצא לפועל. ממשלת ישראל לא תשחרר אסירים שהממשלה הקודמת סירבה לשחרר, אך היא תתגמש בהתאם להתגמשות מצד החמאס.

מעברי הגבול בין ישראל לרצוע ייפתחו למעבר סחורות. בעזה יוצב כוח "מומחים" של האו"ם. הכוח יעסוק באכיפת החוק והסדר ברצועה ויוודא כי הסחורות שייכנסו לעזה דרך המעברים, לא ישמשו לפעילות טרור והתחמשות מחודשת של החמאס. כמו כן ימנע כוח המומחים שיגור רקטות לעבר ישראל.

מצרים מצידה תפתח את מעבר רפיח ובמעבר יוצב פיקוח בינלאומי כשישראל משקיפה באמצעות מצלמות על העוברים במעבר. מצרים גם תשחרר את אנשי החמאס העצורים אצלה, ותתיר את ההגבלות הרבות שהטילה על תנועת אנשי חמאס בשטחה.

תמורת הסכמת החמאס יעבירו מדינות המערב סכום של חמשה מיליארד דולר לשיקום רצועת עזה. הסכום יועבר באמצעות אבו מאזן שכן האירופאים והאמריקאים אינם מכירים בחמאס כגוף שלטוני.

בישראל שותקים ומביעים חשש כי קיומן של בחירות בעוד כחצי שנה, עלול להכניס את החמאס לגדה בדלת הראשית. לחמאס תהיה זו הדמנות פז והוא יוכל להציג את שחרורם הצפוי של כ-1000 אסירים פלסטיניים במסגרת ´עסקת שליט´ כהישג והוכחה לנכונות דרכו.

גם בפת"ח חוששים מפני הבאות, אך מבינים כי לא תהיה להם דרך אחרת לסיים את הסכסוך עם החמאס ולחזור ולשלוט בעזה. גם לאבו מאזן ברור כי בבחירות שייערכו בעוד כחצי שנה, הוא עלול להפסיד את הנשיאות ואת הרוב במועצה המחוקקת לטובת החמאס.

דווקא האמריקאים לא חוששים מניצחון חמאס בבחירות, מבחינתם ניצחון שכזה ייאלץ את ארגון הטרור להתמתן והוא יוכל להפוך לפרטנר בשיחות עם ישראל.

לישראל יש עניין בחלק התוכנית שעוסק בשחרור שליט. גם המצרים היו רוצים לראות סוף טוב לפרת שליט, סוף שיהיה רשום על שמם. הם אף הציבו לחמאס אולטימאטום שיפוג בעוד כשבועיים. עד ה-7 ליולי יהיה על החמאס לענות בחיוב להצעה המצרית. במידה ותשובת החמאס תהיה שלילית מבהירה מצרים כי תסגור לחלוטין את מעבר רפיח ולא תתערב עוד בסכסוך שבין הפת"ח לחמאס ולא תנסה לתווך בין ישראל לחמאס.

כאמור, שר הביטחון, אהוד ברק יצא הבוקר למצרים וייפגש שם עם בכירי ההנהגה. בפרסומים רשמיים מבהירה לשכת שר הביטחון כי מדובר בהתקדמות מסויימת בעסקת שליט, אך מסתבר שעסקת שליט היא רק פרט קטן במכלול הנושאים שיעלו בשיחות.

בשבוע שעבר ביקרו בקהיר יועצו של שר הביטחון, עמוס גלעד והיועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד.