אאא

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר היום (שני), במהלך הרמת כוסית לכבוד ראש השנה בעיריית קריית ביאליק, כי אין כרגע חשש להסלמה עם חיזבאללה בגבול הצפון.

לדבריו, "אין כרגע חשש להסלמה נוספת בצפון. אנו ערוכים לכל התפתחות בכל הגזרות: גם בצפון, גם במזרח וגם בדרום".

יעלון הוסיף ואמר כי "המזרח התיכון אינו יציב אך כאשר הדברים חוצים את גבולותינו אנחנו יודעים להגיב בחומרה".

דבריו של יעלון מגיעים על רקע דברים שאמר אמש קצין בכיר בפיקוד הצפון בנוגע למלחמה עם חיזבאללה. לדבריו, חיזבאללה ינסה לבצע פשיטה באמצעות מאות לוחמים שהתאמנו בחודשים האחרונים שעות נוספות בלבנון ובמקומות אחרים, על יישוב בישראל, ובו ינסו להחזיק במשך כמה שעות בניסיון להציג הישג משמעותי עבור הארגון שנחל תבוסה במלחמת לבנון השנייה.

"בשבועות אלה אנחנו בשינוי דרמטי של תכנית ההגנה על הגבול לזמן חירום. בין היתר אנו מגבשים גם תכנית מגירה כאפשרות של פינוי יישובים הסמוכים לגבול אם וכאשר יחליט על כך הדרג המדיני. לחיזבאללה יש 30,000 לוחמים, מחציתם בשירות מילואים שהתאמנו רק חמישה ימים. צריך לקחת נושא זה בפרופורציה" אמר הקצין.

הקצין הוסיף כי "אחת האפשרויות שלנו למנוע התקפה קרקעית של חיזבאללה בשטח ישראל היא להקדים ולכבוש שטח סמוך לגבול. בניגוד לרצועת עזה חלק מהיישובים בגבול לבנון צמודים מאוד לכפרים הלבנוניים, כך שאין שם כמעט מרחב אבטחה".

לדבריו, "חיזבאללה למד לחפור עוד לפני שחמאס חשב על זה, אבל הוא עושה זאת בעיקר בתוך הכפרים, ולהערכתנו לא תהיה פה 'עיר תחתית' כי לא יהיה לו קשה לבצע התקפה עילית. המערכה בלבנון תהיה אחרת, וככל שנתמרן מהר יותר, בצורה אגרסיבית יותר לעומק, כך תהיה השפעה דרמטית יותר על תוצאות המערכה ומה שיהיה אחריה. לא יהיה את אותו עידון שראינו ברצועת עזה שראינו מבחינת יחס של 50% מחבלים הרוגים לעומת 50% של הרוגים בלתי מעורבים. בלבנון זה לא יהיה כך, והמסות וההיקפים לא יאפשרו לוקסוס שכזה".

כאמור, שר הביטחון יעלון שלח הערב מסר מרגיע ואמר כי אין כרגע חשש להסלמה עם חיזבאללה בגבול הצפון.