אאא

ארה"ב מתנגדת לתקיפה ישראלית באיראן, אבל לא מתכוונת להפקיר את הזירה. לפי שר ההגנה של ארצות הברית, לאון פנטה, "תקיפה אמריקנית נגד איראן תהיה יעילה יותר לעומת פעולה צבאית".

לדבריו, אם ישראל תחליט על מבצע צבאי, תהיה לכך השפעה. אבל אם ארה"ב תעשה זאת תהיה לכך השפעה גדולה הרבה יותר בגלל גודלו של חיל האוויר והמגוון הרחב יותר של כלי נשק.

שר ההגנה ציין עוד כי ארה"ב מתכוננת למבצע צבאי באיראן ומכינה כמה אפשרויות לכך. התוכנית תצא לפועל במידה והסנקציות לא יועילו. לדבריו, "תכנונים כאלו מתנהלים כבר זמן רב. אובמה מודאג מהאפשרות שלאיראן תהיה אופציה גרעינית".

פנטה אמר עוד כי בכירים בממשל האמריקאי, כולל הוא עצמו, ייעצו לישראל שלא לתקוף בשלב הזה ולבחון את האפקטיביות של העיצומים. "הזהרנו אותם כי תקיפה אווירית תעכב את תכנית הגרעין רק בכמה שנים", אמר.

לפני מספר ימים נאם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני ועידת איפא"ק ורמז על תקיפה מתקרבת. "ישראל צריכה שתמיד תהיה לה הזכות להגן על עצמה, אובמה הבטיח למנוע מאיראן נשק גרעיני, גם ישראל נחושה שלא לאפשר לאירן נשק גרעיני - כל האופציות על השולחן", אמר ראש-הממשלה בפתח נאומו.

"אירן גרעינית חייבת להיבלם ולמרבית ההפתעה יש כאלה שלא מאמינים שאיראן רוצה נשק גרעיני, איראן טוענת שהיא מפתחת תרופות - 'כן, בטח'", אמר ראש-הממשלה ועקץ חלק ממדינות אירופה, "המדינה עומדת בסנקציות, מחביאה את תעשיית הגרעין - למטרות רפואה. גבירותיי ורבותיי - אם זה הולך כמו ברווז, מתנהג כמו ברווז ונשמע כברווז - זה ברווז, ברווז גרעיני וצריך לקרוא לו בשמו".