אאא

שר החוץ אביגדור ליברמן ממשיך לירות לכל עבר. לאחר שהודיע כבר כי אנאפוליס "בטל ומבוטל", התייחס אתמול ליברמן גם ליוזמת השלום הערבית והכריז כי היא "מסוכנת ומתכון בדוק להשמדת ישראל".

ושוב מעוררת ההכרזה מבוכה לא קטנה בצמרת השלטון בישראל, בעיקר אצל ראש הממשלה נתניהו, שהיה חשוב לו לציין כי במטבחון המצומצם שורר תיאום מוחלט בנושאים המדיניים.

אבל היום כבר נסדקת האחידות בצמרת: בין שר הביטחון לשר החוץ הולך ונפער, כצפוי, קרע בנושא המדיני בעיקר עכשיו, כשליברמן תוקף את יוזמת השלום הערבית, שאותה מקדם ברק.

בלשכת ליברמן הסבירו כי עיקר התנגדותו של ליברמן ליוזמה נעוצה בסעיף הפליטים. הסעיף לפיו הפליטים יוכלו לבחור בין שתי אופציות: פיצויים או מימוש זכות השיבה. "הבעיה העיקרית ביוזמה היא זכות השיבה לפליטים וזה הרסני למדינת ישראל, כי היא לא תשאר מדינת העם היהודי", אמר ליברמן.

ביוזמת השלום הערבית מדובר על קיום משא ומתן של ישראל, במקביל, עם סוריה ועם הרשות הפלסטינית, בגיבוי מדינות ערב המתונות. בסופו של התהליך אמורה לקום מדינה פלסטינית ובתמורה ייכונו שלום ונורמליזציה עם כל מדינות ערב המתונות.

שר הביטחון אהוד ברק התבטא לאחרונה בדיונים פנימיים בנושא ואמר כי "יש להגיע לנוסחה מדינית שתכלול גם את עקרון שתי מדינות לשני עמים אבל בתוך יוזמת שלום כוללת". בהתנגדותו ליוזמה הערבית, שר החוץ עשוי להתנגש חזיתית עם הממשל בוושינגטון.

ליברמן כבר הצליח לעורר את חמתו של הממשל כאשר הכריז, כאמור, כי גם אנאפוליס לא תקף מבחינתו ובעקבות כך מיהר הנשיא האמריקני להכריז, מצדו, כי הוא רואה בעקרון שתי המדינות לשני העמים והליך אנאפוליס אינטרס אמריקאי ברור ובכוונתו לדבוק בהם. גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, גילה עניין רב ביוזמת השלום הערבית בביקורו בשבוע שעבר בארץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מיטשל אמר לבני שיחו הישראלים כי ארה"ב בוחנת ברצינות את היוזמה הזו. הסיבה: יוזמת שלום אזורית, אם תקרום עור וגידים - מהווה חלק מהאסטרטגיה האמריקאית לחיזוק מדינות ערב המתונות.

ארצות הברית רואה ביוזמה הערבית אפשרות להפעיל לחץ על איראן על ידי בידודה וניתוק סוריה ממנה. בנוסף, היוזמה תוביל לשלום בין ישראל לפלסטינים ולמדינות ערב המתונות. גם נתניהו, בפגישתו עם מיטשל, אותת לממשל האמריקאי כי הוא לא פוסל את היוזמה הערבית על הסף. נתניהו אמר, כי שיתוף פעולה אזורי עם מדינות כמו סעודיה, ירדן ומצרים יכול לקדם את התהליך המדיני ולסייע במאבק נגד התגרענות איראן.

ב-18 בחודש הבא תתקיים הפגישה הראשונה בין ראש הממשלה לנשיא האמריקאי בוושינגטון. נתניהו מתכוון עד אז לסיים את הליך גיבוש המדיניות החדשה עליה הוא עובד בימים אלו ממש. אבל עוד לפני שיגיע לוושינגטון עם תוכנית סדורה, יהיה על ראש הממשלה להתמודד עם הצרות מבית ולנסות לגשר על הפערים בצמרת ממשלתו - בעיקר בין ברק לליברמן.

ובתוך כך עומד להגיע היום לביקור בישראל ראש המודיעין המצרי, עומר סולימן. סולימן ייפגש עם נתניהו וברק. עם זאת, עד אתמול בלילה עדיין לא היה ברור האם סולימן ייפגש גם עם שר החוץ אביגדור ליברמן. כידוע, בין ליברמן לנשיא מצרים מובראק זורם דם רע, זאת נוכח הנאום שנשא ליברמן בכנסת בעבר שבו שלח את נשיא מצרים "לכל הרוחות". מלשכת ליברמן סירבו להתייחס לשאלת ביקורו של סולימן ופגישה אפשרית בין השניים.