אאא

שר החוץ אביגדור ליברמן מסיים בימים אלה מסע מוצלח ברוסיה, בו נפגש עם צמרת הממשל במוסקבה: הנשיא דמיטרי מדבדב, ראש הממשלה ולדימיר פוטין ושר החוץ סרגיי לברוב.

כפי שהערכנו, כאן בכיכר השבת, ליברמן החל בהידוק הקשרים המדיינים עם המדינות דוברות רוסית ובראשן המעצמה הרוסית. ליברמן, בעצמו דובר רוסית כשפת אם הצהיר בעצמו, ערב כניסתו לתפקיד, כי הוא ראה בכך מטרה חשובה. התקררות היחסית עם וושינגטון רק תרמו להמרצת העניין.

הפגישה בין ליברמן לאיבנוב עסקה רבות בדרכים להתמודד עם נושא הגרעין האיראני. במהלך הפגישה התייחס לברוב גם לפגישות שניהל עם ראשי החמאס והצהיר כי על חמאס ליצור תנאים להסרת המצור מעל עזה.

במונחי וושינגטון של ימינו, גם זו התבטאות מעודדת.

השניים קיימו מסיבת עיתונאים בתום פגישתם ואמרו כי היחסים בין ישראל ורוסיה השתפרו מאוד מאז עידן השלטון הסובייטי. ליברמן ציין כי היחסים בין שתי המדינות הם כנראה "בנקודת השיא שלהם" מאז כוננו היחסים הדיפלומטיים לפני 18 שנה.

לברוב מצידו סיפר לשר החוץ הישראלי על הצעדים בהם נוקטת מדינתו, יחד עם המדינות הנוספות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית. עם זאת, הוא לא ציין אם רוסיה נוקטת באמצעים משל עצמה נגד איראן.

קדמה לפגישה קבלת פנים שערך הנשיא הרוסי לשר החוץ הישראלי. בפגישה אמר ליברמן למדבדב כי ישראל רואה ברוסיה "שותף בסיסי" במאמץ לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים ומדינות אויבות אחרות.