אאא

שר הפנים הפורש גדעון סער (הליכוד) תוקף את החלטת בג"ץ שפסל את "חוק המסתננים" אותו יזם. סער קרא להגביל את הסמכות השיפוטית של בג"ץ להתערבות בסוגיות הנוגעות להסתננות לישראל. לדבריו, מדובר בפסיקה "שגויה שמותירה את ישראל ללא כלים להתמודד עם תופעת ההסתננות הבלתי חוקית".

סער אמר כי יש לבחון את תיקון חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, באופן שיגביל את התערבות בג"ץ בחקיקה של הכנסת שנועדה להתמודד עם ההסתננות לישראל. לדבריו, "האחריות על התמודדות עם תופעה זו מוטלת על הרשות המבצעת והמחוקקת, אך בפועל כל הכלים שבאמצעותם הן ביקשו להתמודד עם התופעה - נפסלו, פעם אחר פעם, על ידי הרשות השופטת".

סער הזכיר כי מאז חקיקת "חוק המסתננים" החדש גדלה יציאת המסתננים מישראל פי שלושה מקצב היציאה בשנת 2013. "לא סביר שדווקא החוקים אשר הוכיחו את עצמם כאפקטיביים בהתמודדות עם תופעת המסתננים, תופעה אשר מדינות רבות בעולם המערבי נכשלות בהתמודדות איתה, ייפסלו על ידי בית המשפט", נאמר בהודעה שפרסם סער.

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, תקף את החלטת בג"ץ. "פסק הדין הפוסט-ציוני של בית המשפט העליון חותר תחת עצם קיומה של ישראל כמדינה יהודית ורומס ברגל גסה גם את ריבונות הכנסת" אמר לוין.

לדבריו, "שופטי העליון הפקירו את תושבי תל אביב, אילת ואת אזרחי ישראל כולם אשר נותרים חשופים אל מול שטף המסתננים אשר ישובו וישתלטו על שכונות מגורינו. שופטי העליון מנותקים מהמציאות, מנותקים מהעם ובזים לעקרון היסוד של ישראל כמדינה יהודית בעלת משטר דמוקרטי".

המשנה לראש עיריית תא-יפו, ארנון גלעדי, אמר בתגובה להחלטה כי "זהו יום שחור לשלטון החוק בישראל. הוכח באופן סופי כי אין שופטים בירושלים. פעם אחר פעם מצליח בג"צ לשבור שיאים חדשים של אטימות וניתוק מהציבור הישראלי. אני מזמין את שופטי רחביה לסיור לילי בדרום ת"א. אזור שהיה פעם דינמי ושוקק חיים והפך במהלך השנים למדינת כל מסתנניה".

במשרד הפנים אמרו בתגובה להחלטת בג"ץ: "אנו נלמד לעומק את פסק הדין ובמסגרת חלוקת התפקידים בין הרשות השופטת לבין הרשות המחוקקת והמבצעת נמצא את הדרך לפיתרון חקיקתי חדש והולם להמשך בלימת תופעת ההסתננות לישראל והשתקעות המסתננים במרכזי הערים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהרכב של תשעה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, קיבל היום (שני) בית המשפט העליון את עתירת ארגוני זכויות האדם וביטל את תיקון הרביעי לחוק למניעת הסתננות החדש.

בפסק הדין הדרמטי שניתן ברוב של שבעה שופטים נגד שניים, נקבע כי יש לסגור את מתקן חולות בתוך 90 יום.

התיקון הרביעי, שחקיקתו הושלמה בהליך בזק לאחר פסילת החוק הקודם על ידי בג"ץ, קיצר לשנה את תקופת הכליאה של מבקשי מקלט חדשים, זאת לעומת שלוש שנים כפי שהיה בחוק הקודם אותו פסל בית המשפט.

החוק החדש התיר כליאה של מבקשי מקלט ותיקים לתקופה בלתי מוגבלת במתקן "חולות", אליו נשלחו בתשעת החודשים האחרונים אלפי אזרחי אריתריאה וסודאן שנכנסו לישראל שנים לפני העברת החוק.