אאא

"האם מצעד הזוהמה הוא אחד מרגעיה הגדולים של העיר תל אביב", שאלה זו הפנה השר יעקב מרגי לראש העיר רון חולדאי, בעקבות ספר מהודר ששוגר לשרי הממשלה, לכבוד מלאות 100 שנה לעיר, ובו ציוני דרך של תל אביב.

את המחאה השמיע השר במהלך ישיבת הממשלה, אך הוא לא הסתפק בכך והוציא מכתב נזעם לראש העיר עם העתק לשרת התרבות לימור ליבנת ולראש מנהל החגיגות של העיר.

מרגי מחה על כך שאין איזכורים בולטים של זהות, ערכים ושורשים יהודיים. "בעיר תל-אביב מתקיימים חיים יהודים ותרבות יהודית, ולדבר אין זכר בספר שהופק לרגל האירועים וחולק היום לשרים", כתב מרגי.

השר הוסיף: "אפילו תוכן החוברת מסודר בהתאם לחודשים הלועזיים. אני מבקש לשאול היכן תמונתו של הרב הראשי של העיר? אילולא הכיתוב בעברית, כל מי שמביט בספר, או במצגת שהוצגה לשרים, יכול היה לטעות ולחשוב שמדובר בלונדון או בפריז. חבל שכך הם פני תל-אביב בחוברת, וראוי לתקנה מייד".

עיריית תל-אביב-יפו מסרה בתגובה: "בניגוד לביקורת של השר, העיר מחבקת את כולם. העיר העברית הראשונה היא מימוש החזון הציוני, וציון מאה שנים להיווסדה הוא חגיגה ומקור גאווה לציונות וליהדות, בישראל ובתפוצות.

"אירועי המאה אינם באים להחליף את חגי ישראל, אלא לתת פרשנות מקורית לחיים בתל-אביב-יפו. ואמנם, בתכנון אירועי שנת המאה הושם דגש מיוחד על מורשתה היהודית של העיר העברית הראשונה: האירועים נפתחו בתפילה חגיגית לשלום העיר בבית הכנסת הגדול בהובלת הרב הראשי, הרב מאיר ישראל לאו, וימשיכו עם אירועי סליחות, תיקוני ליל שבועות ואירועים נוספים".